“KADINLARIN EMEĞİ SİYASETE KURBAN GİTMESİN”

Koronavirüs salgını nedeniyle geçici süreliğine kapatılan pazar yerleri açıldı. Türkiye’ye örnek olarak gösterilen Edirne’deki, Kırsalın Doğal Pazarı ise Edirne Belediyesi tarafından halen açılmadı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, “Kadın meselesi siyaset üstü bir meseledir. Biz kadınların emeği üzerinden siyaset yapılmaması görüşünden yola çıkarak üretici kadınlarımızın yanındayız. Bu durumda soruyoruz. Bu Pazar tedbirler alınarak, şimdiye kadar açılmaz mıydı? Kadın Girişimcileri projesi Edirne Belediyesi’nin projesine mi dönüşecek?” Dedi.
Bu haber 2020-09-14 18:13:55 eklenmiş ve 381 kez görüntülenmiştir.

Edirne’de Pazar günleri kurulan köylü kadınların ürettikleri doğal ürünlerin satışa sunulduğu Kırsalın Doğal Köy Pazarı, Kovid-19 salgın tedbirleri kapsamında kapatılmıştı. Kontrollü sosyal hayat ile birlikte birçok işletme ve kapalı olan yerlerin yeniden açılmasına rağmen Kırsalın Doğal Pazarı’nın halen kapalı olması akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

“Her iki tarafta mağdur ediliyor”

Kırsalın Doğal Pazarı’nın faaliyete geçirilmemesinin iki mağduru olduğunu dile getiren AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, evinin geçimini pazardan sağlayan ve ürettikleri ürünleri ellerinde kalmış üretici kadınlar ile projenin hayata geçmesinde fikir ve emek vermiş kadın girişimciler mağdur edildiğini söyledi.

Edirne Belediyesi’nin gerekli olan pandemi koşullarını uygun hale getirme konusundaki hassasiyetini olumlu karşıladıklarını fakat bugüne kadar da tüm koşulların hızlı bir şekilde sağlanabileceğini ifade eden Başkan İba, “Bu koşulları sağlayarak Ekim ayının ilk haftasında Edirne Belediyesi kendi bünyesinde projeyi devam ettireceğini, ayrıca pazarın isminin de ‘Edirne Belediyesi Üretici Pazarı’ olarak değiştirileceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu durumda soruyoruz. Kadın Girişimcileri projesi Edirne Belediyesi’nin projesine mi dönüşecek?” sorusunu sordu.

“Beş yıldır bu pazarda herkes mutluydu.”

Bu pazarda beş yıllık emek var. Kırsalın Doğal Pazarı’na, Türkiye’nin birçok yerinden Belediye Başkanları ve Kadın Girişimci Dernekleri gelerek incelemelerde bulunmuş ve kendi illerinde bu projeyi hayata geçirmişlerdir. Beş yıldır bu pazarda herkes mutluydu. Beş yıldır herhangi bir sorun yaşanmadı. Çocuğunun, torunun eğitim masraflarını bu pazardan elde ettikleri gelirler ile karşıladılar. Bir tek derdimiz emekçi kadınlarımızın kendi ürettikleri meyve ve sebzeleri, el yapımı ürünlerini hijyen koşullarını sağlayarak satmalarıdır. 

Kadın meselesinin siyaset üstü bir mesele olduğunun altını çizen İba, “Kadınların el emeği üzerinden kimse siyaset yapmaya kalkmasın. Hepimiz bu işe sahip çıkalım. Üretici kadınlarımızın yanındayız. Bu konuda hassasiyet gösterilmesini önemle rica ediyoruz. Biliyoruz ki; bu pazarın açılmasının yetkilisi

Edirne Belediyesi’dir. Belediyemizin halkın genel sağlığını dikkate almak hassasiyetinin yanında aynı zamanda emek verenlerinde emeğini gözetmesi gerektiği kanaatindeyiz.” Şeklinde konuştu.

Edirne Tarım İl Müdürlüğü’nden aldığımız görüşe göre, pazar yerlerinde çiğ kırmızı ve kanatlı etin satışı yapılamaz. Süt sağımından sonra iki saat içerisinde soğuk zincir şartlarını sağlamadan üretime girebilir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar