MODERN ÇAĞDA MÜSLÜMAN NAZARIYLA VAROLUŞ VE ÖLÜM

DOÇ. DR. MUHAMMET ALTAYTAŞ’IN, "MODERN ÇAĞDA MÜSLÜMAN NAZARIYLA VAROLUŞ VE ÖLÜM" İSİMLİ KİTABI YAYIMLANDI
Bu haber 2021-01-11 23:46:41 eklenmiş ve 645 kez görüntülenmiştir.


Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Altaytaş'ın "Modern Çağda Müslüman Nazarıyla Varoluş ve Ölüm" isimli kitabı yayımlandı. Doç. Dr. Muhammet Altaytaş, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek kitabını takdim etti. Ziyarette, Genel Sekreter ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç da yer aldı.

 


Doç. Dr. Muhammet Altaytaş kitabında, İslâm dininin temel kaynakları esas alınarak İslâm düşüncesinin, genel olarak felsefe tarihinin, bilhassa modern dönem varoluş felsefesinin birikimlerinden istifadeyle ölümün, varoluşsal açıdan ele aldığını belirterek, “Dünya denilen bir nevi ölüm koridorundan geçmekte olduğumuzu biliyoruz.

Fakat nereden gelip nereye gitmekte olduğumuzu bilemiyoruz. Öncesinden ve sonrasından bağımsız olarak hayata mana vermenin imkânsızlığı, hayata kendisini aşan metafizik bir muhteva katmayı zorunlu kılmıştır.

Bu sebeple varlık ve ölüm şuuruna sahip yegâne canlı olarak insan, hayatını ancak inanç ve kültür dolayımında sürdürebilmektedir. Netice itibariyle insanın varoluşu, ölümü ve sonrası, art arda gelen çizgisel bir tarih sırasına göre değil, âdeta bir sazın telleri gibi birbirine paralel olarak dizilirler.

Nasıl ki, sazını çalarken sanatkâr tellerin her birine ahenkle dokunursa, sahih bir şahsiyet de yaratılışına, ölümüne ve sonrasına dünya hayatının her anında dokunarak oluşunu ahenge kavuşturur. Ve yine nasıl ki sazın tınısı, işitenin gönlünün derinliklerine sirayet ederse ölüm de varoluşun derinliklerine dokunarak insanın yönünü Hak ve hakikate yöneltir.

En önemlisi ise sazın tellerine dokunan için aşk ne ise ölüme dokunan insan için de iman odur.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ölümün hayatın en önemli gerçeği olduğunu vurgulayarak “Hepimiz günlük hayattaki uğraşlarımızın peşinden koşturmaktan hayatın en önemli gerçeği olan ölümü unutuyoruz.

Ölüm gerçeğini unutmadan kendimizi maneviyatla beslememiz çok önemli. Bu nedenle bu çalışmayı oldukça değerli buluyorum. Doç. Dr. Muhammet Altaytaş hocamızın bizlere kazandırdığı bu kitabı en kısa sürede okuyacağım.” diyerek Doç. Dr. Muhammet Altaytaş’ı bu önemli eserinden dolayı tebrik etti.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR-SANAT-TARİH haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2021 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar