Gübre fiyatlarında fırsatçılık

Buğday tarlalarına verimi yükseltmek için atılma zamanı gelen gübrenin fiyatları artışa geçti. Gübre fiyatlarına ekim zamanı gelen bu zamlar çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Dünya genelinde yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan fırsatçıların fahiş fiyatlarına tepki gösterdi. Arabacı, bakanlıktan çiftçiye mazot ve gübre desteğinde artış talep ettiklerini söyledi.
Bu haber 2021-01-26 00:18:38 eklenmiş ve 284 kez görüntülenmiştir.

“Bakanlığımızdan mazot ve gübre desteğini arttırmasını istiyoruz”

Çiftçinin buğdaylarına gübre kullandığı dönemde gübre fiyatlarının her sene yukarıya çıktığını söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Atmadığımız dönemde belli bir miktar aşağıya iniyor. Buna baktığımızda pandemiden dolayı yurtdışındaki fabrikaların kapanması ve onun haricinde bir anda taleplerin çoğalmasıyla birlikte yurtdışındaki fiyatların yükselmesinden kaynaklanıyor. Ama burada biz diyoruz ki Bakanlığımız bu işe müdahale ederse mazot ve gübredeki destekleri bir miktar çoğaltırsa en azından girdi maliyetlerimize bir faydası olur diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Yurtdışından fiyat yüksek geldiği için böyle olduğunu görüyoruz”

 Gübre atım döneminde fırsatçılığın başladığını aktaran Arabacı, “Ama araştırdığımızda da bakıyoruz ki sadece bizden kaynaklanmıyor. Yurtdışından fiyat yüksek geldiği için böyle olduğunu görüyoruz. Bakanlığımızda bununla ilgili gerekli müdahaleleri yapacaktır. İnşallah çiftçimizi zor durumda bırakmayacaktır. Şu anda hem gübre yok hem de fiyatlar yüksek. Gübredeki gümrük vergisi sıfır şuan ama yine de fiyat aşağıya düşmüyor. Ama o zaman yapılabilecek tek şey bakanlığımızın gübre mazot desteklerinde bir miktar artış sağlaması. En azından bu da çiftçimizi biraz rahatlatacaktır.” Dedi.

“Bu sefer korkunç bir şekilde artış var”

Gübrede 15-20 gündür çok yüksek miktarlarda artış olduğunu belirten Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, “Bu da çiftçinin tam hazır gübreyi kullanacağı zamana denk geliyor. Bu yıllardır böyle oluyor ama bu sefer çok korkunç bir şekilde artış var. Bu artışın üstesinden çiftçi kalkamaz. Çok kötü bir durum var. Bunun sebeplerine baktığımızda dünya piyasalarında aşırı yükselme, bunun gübreye aşırı talep ve normal üretimin yapılmaması gözüküyor. Şu anda yapılacak tek çözüm devletin gübre desteklerini arttırarak acilen ödeme yapması lazım. Çiftçinin gübresini daha da yükseltmeden bir an önce temin etmesi lazım.” Diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2021 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar