Ebu Merzuk: Siyonist İsrail'le Ateşkes Gündemde

Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk, Katar ve Mısır’ın ateşkes girişimleri konusunda açıklamada bulundu.
Bu haber 2021-05-12 18:29:20 eklenmiş ve 348 kez görüntülenmiştir.

El Halic Online’a demeç veren Filistin İslami Direniş Hareketi/Hamas Siyasi Bürosu üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Katar ve Mısır’ın Gazze’de ateşkes sağlanması için girişimlerde bulunduğunu belirterek şu ana kadar bu girişimlerden bir sonuç alınamadığını söyledi.

Mevcut gerilimin işgalci İsrail rejimi tarafından başlatıldığına dikkat çeken Musa Ebu Merzuk, İsrail rejiminin bu gerginlikteki sorumluluğunu kabul ederek bu eylemlerine son vermesi gerektiğini söyledi.

Ebu Merzuk, şunları söyledi: “Hamas liderleri, arabuluculara şunu söyledi: Bizim mesajımız açıktır. O da Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki Filistinlilerin konumunun güçlendirilmesi ve Şeyh Cerrah mahallesinde göçe zorlanan Filistinli ailelerin kendi mahallelerinde kalmaya devam etmesi için işgalci Siyonist  rejime baskı yapılmasıdır.

Hamas asla Kudüs’ün Yahudileştirilmesi ve Filistinlilerin tehcir edilmesi operasyonu karşısında sesiz kalmayacaktır. Biz Arap ve İslam ülkelerinin desteğine sahibiz.”

Salı akşamı Filistin direnişi, İsrail işgalinin Gazze Şeridi'ndeki yaklaşık 20 katlı bir binayı bombalamasına tepki olarak tarihinin en büyük saldırısını düzenleyerek "Tel Aviv" şehrine yüzden fazla roket attı.

Salı günü erken saatlerde, İsrail işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'nın avlularını basması ve orada bulunanlara saldırması sonrasında meydana gelen çatışmalarda 300'den fazla Filistinli yaralanmıştı.

Binlerce Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Kudüs'ün doğu kesiminin 1967 yılının Haziran ayında işgal edildiği güne atfen, "Kudüs'ün Birleşme Günü" olarak adlandırdıkları gün münasebetiyle yürüyüş yaptı, çatışmalar Siyonist yerleşimcilerin bu yürüyüşünden birkaç saat önce gerçekleşti./Ajanslar)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2021 EDİRNE ÖNCÜ . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar