Gurbetçiler, salgın tedbirleriyle yurda alınıyor

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler, Kovid-19 salgınıyla mücadelede kontrollü normalleşme süreciyle birlikte yurda giriş yapmaya başladı. Yaz tatillerini geçirmek için ana vatana gelmeye başlayan gurbetçiler, rahat bir yolculuk geçirdiklerini belirterek, sınır kapılarında uygulanan salgın tedbirlerinden memnun olduklarını söylediler.
Bu haber 2021-05-30 15:43:11 eklenmiş ve 639 kez görüntülenmiştir.

PCR negatif testlerini gösterdikten sonra yurda giriş yapıyorlar

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye adım atmanın mutluluğunu yaşayan gurbetçi vatandaşlar, diğer ülkelere nazaran, Türkiye'nin sağlık tedbirleri konusunda daha sıkı tedbirler almasının takdir edici olduğunu söyledi. Kovid-19 salgın tedbirleri kapsamında yurda girişleri sağlanan gurbetçiler, PCR testi konusunda uyarılıyor. Gümrük sahasına gelen gurbetçilerin araçları dezenfeksiyon ünitesinden geçiriliyor ve 72 saat önce yaptırdıkları PCR negatif testlerini ibraz etmeleri isteniyor. Test sonuçlarını bildirenler, pasaport işlemlerinin ardından ülkeye giriş yapıyor. PCR testi bulunmayanlar ise 10 gün karantinada kalacakları adresleri beyan ediyor. Adres ibraz edemeyenler de İl Sağlık Müdürlüğü'nün belirlediği yurtlarda 10 günlük karantinaya alınarak, ülkeye girişleri sağlanıyor.

“4 yıldır memleketimize gidemiyorduk”

Memleketi olan Ankara’ya gitmek için Avusturya’dan yola çıkan gurbetçi Abdullah Eroğlu; “Memleketimiz Ankara’ya gidiyoruz. Yolculuğumuz gayet güzel geçti. Yaz tatilini geçirmek için memlekete geliyoruz. Emekli olduğumuz için birkaç ay kalmayı düşünüyoruz. Ülkeye girerken çıktığımız ülkeden yaptırdığımız PCR test sonucunu kontrol ettiler.  Burada aracımız dezenfeksiyondan geçirildi. Salgının başından beri maske ve hijyen konusuna dikkat ediyoruz. Kapıkule Sınır Kapısı’na geldiğimizde burada bize yedek maske de verdiler. 4 yıldır memleketimize gidemiyorduk. Salgın nedeniyle geçtiğimiz yıl da gidemedik. Bu sene erkenden yola çıktık. Yollar boş olduğu için de rahat bir şekilde yolculuğumuzu yaptık. Bu yıl özlem çok olduğu için yoğun bir gurbetçi geçişi olur diye düşünüyoruz” dedi.

“Türkiye’de alınan önlemler güzel”

Almanya’dan yola çıkan gurbetçi Bayhan Korkmaz; “Bu yıl kesin dönüş yapmayı planlıyorum. Onun için hazırlıklara başladım. Eylül gibi vatanımıza dönmeyi düşünüyoruz. Yollar boş olduğu için çok rahat bir yolculuk geçirdik. Hiçbir sorunla karşılaşmadık. Yurda giriş yaparken Almanya’da yaptırdığımız PCR testinin negatif sonucunu gösteren belgelerimiz kontrol edildi. Burada görevliler bize yardımcı oldular. Girişte aracımız da dezenfekte edildi. Alınan önlemler güzel. İnşallah salgının bir an önce sona ermesini diliyoruz” dedi.

“Memleketimize varmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Almanya’dan Edirne’ye gelen gurbetçi Rüstem Yaman; “Geçen yıl salgın nedeniyle memleketimize gelemedik. Bu yıl rahat bir yolculuk sonunda memleketimize varmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yollar boş olduğu için hiç zorlukla karşılaşmadan geldik” dedi.

“2 senedir memleketimize hasret kaldık”

Almanya’dan yola çıkan Bahtiyar Yükseloğlu; “Ankara’ya doğru gidiyorum.  Yolculuğum çok rahat geçti. Bu yıl biraz erken geldim. Girişte arabam dezenfekte edildi. Görevliler 72 saat geçerli olan PCR testinin negatif sonucunu gösteren belgeyi kontrol ettiler. Şimdi yolculuğa devam ediyorum. Diğer ülkelere göre Türkiye’de alınan önlemler güzel. 40 senedir Almanya’dayım ilk defa bu kadar rahat bir yolculuk geçirdim. 2 senedir memleketimize gelemediğimiz için özlemimiz büyük. En çok da annemi özledim. Burada erken gelmiş olmanın da avantajı var. İlerleyen zamanlarda daha yoğun gurbetçi geleceğini düşünüyorum” dedi.

“Rahat bir yolculuk sonucu hiç beklemeden Türkiye’ye giriş yaptık”

Memleketi Lüleburgaz’a doğru gittiklerini söyleyen Yunus Selçuker; “Yurda giriş yaparken aracımız dezenfekte edildi. Bunun yanı sıra yedek maske verdiler. Yaşadığımız ülkeden aldığımız 72 saat geçerli olan PCR testinin negatif sonucunu gösteren belgemize baktılar. Rahat bir yolculuk sonucu hiç beklemeden Türkiye’ye giriş yaptık. Geçen sene memleketlerine gelemeyen çok arkadaşımız bu sene gelmeyi planlıyor. Bu yüzden bu yıl daha bir yoğunluk yaşanacağını düşünüyoruz” dedi.

“Devletimiz salgınla mücadelede her türlü önlemi alıyor”

Almanya’dan yola çıkan gurbetçi Uğur Şahin; “Yollarda kimse yoktu biz de Ankara’ya gitmek üzere yola çıktık ve rahat bir yolculuk geçirdik. Yurt dışından izinlerini geçirmek için memleketlerine gelen gurbetçilere PCR testleri konusunda kolaylık uygulamalarını istiyoruz. 65 EURO kişi başı Alman devletine vereceğimize Türkiye’de herhangi bir şekilde yapılacak testle paramızı burada bırakabiliriz. Devletimiz salgınla mücadelede her türlü önlemi alıyor. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Ama burada vatandaşlar da duyarlı davranmalı.” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2021 EDİRNE ÖNCÜ . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar