Zıpkınkurt: “Sanki esnafa kötülük yapıyormuşum gibi algı yaratılmaya çalışılıyor”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak 13 gün önce PCR testinin 110 liraya yapılabileceği ile ilgili basın toplantısı düzenlediklerini hatırlatan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, şuanda PRC testi 250 lira. Biz bunu 110 liraya yaptıracağımızı açıklayınca bazı insanların ayağına bastık ve bazı kesimleri rahatsız ettik. Laboratuvar ve borsa ayağı bakanlıkta bunun takibini yaparken, belli bir güçte bunun olmaması için çaba sarf ediyor. Ben sanki Edirne’ye ve esnafa kötülük yapıyormuşum gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Biz yaptığımız bu açıklamalar ve gösterdiğimiz çaba ile Edirne esnafına köstek mi oluyoruz destek mi oluyoruz? Kimse bunun peşinde koşmuyor.” Dedi.
Bu haber 2021-06-08 17:38:52 eklenmiş ve 900 kez görüntülenmiştir.

“PCR testini 110 liraya yaptıracağımızı açıklayınca bazı insanların ayağına bastık”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak 13 gün önce PCR testinin 110 liraya yapılabileceği ile ilgili bir basın toplantısı düzenlediklerini hatırlatan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Ancak anlaştığımız laboratuvar tarafından Sağlık Bakanlığı’ndan bu PCR testi yapılabilmesi ile ilgili izin alınmadı. Bu da Bulgaristan’dan gelip Edirne’nin ticaretine ve turizmine katkı sağlayacak olan komşu ülke vatandaşları için bir hayal kırıklığı yarattı. Dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim amacımız Edirne’deki iş insanlarının önünü açmak ve ticari hareketliliğe katkı sağlamaktır.  Ancak bunun olmasını istemeyen bir kesimle karşı karşıyayız. Bunu rant kapısı olarak görenler var. Şuanda PRC testi 250 lira. Biz bunu 110 liraya yaptıracağımızı açıklayınca bazı insanların ayağına bastık ve bazı kesimleri rahatsız ettik. Laboratuvar ve borsa ayağı bakanlıkta bunun takibini yaparken, belli bir güçte bunun olmaması için çaba sarf ediyor.” Şeklinde konuştu.

Edirne’ye ve esnafa kötülük yapıyormuşum gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor”

 Edirne basının da kendisine destek olmasını beklediğini ifade eden Zıpkınkurt, “Gazete sahiplerinin çoğu iş insanı. Kimisinin restoranı var, kimisinin alışveriş merkezi var, kimisinin oteli var hepsi ticaretle uğraşıyor. İstedim ki benim yanımda olsunlar Ankara’yı Sağlık Bakanlığı’nı birlikte sıkıştıralım. Çünkü Edirne’ye Bulgar turist gelirse arkadaşların oteli, restoranı dolar. Ticaretleri gelişir. Ama ben sanki Edirne’ye ve esnafa kötülük yapıyormuşum gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Çıkalım Edirne’deki esnafları birlikte dolaşalım. Kaç tane esnaf benden memnun kaç tanesi benden memnun değil birlikte görelim.” İfadelerini kullandı.

Neden kendi insanımızı soyduruyoruz?”

Kentteki esnafın ticari ilişkilerinin gelişmesi için çaba sarf ettiğini dile getiren Zıpkınkurt, “Ticaret ve Sanayi Odasının görevi kentteki iş insanlarının önünü açmak ve ticareti kolaylaştırmaktır. Biz yaptığımız bu açıklamalar ve gösterdiğimiz çaba ile Edirne esnafına köstek mi oluyoruz destek mi oluyoruz? Kimse bunun peşinde koşmuyor. Biz kendi insanımıza maddi olarak katkıda bulunmalıyız. Bugün Bursa’da bir turizm firması anlaşmış otobüslerle seyahat eden yolcularını 95 liraya yaptırıyor. Demek ki bu testler bu fiyatlara olabiliyor. Bu testin kitinin maliyeti 16 lira. Kaldı ki diğer genel giderlerle beraber 30-35 liradır. Arada uçurum fark var. 250 lira neresi 35 lira neresi. Hangi ticarette böyle bir kâr var. Neden kendi insanımızı soyduruyoruz?” diye sordu.

Bakanlık, odalar borsalar birliği ve siyasiler nezdinde gerekli görüşmeleri gerçekleştirdiğini ifade eden Zıpkınkurt, “AK Parti İl Başkanı Belgin İba ve milletvekili ile de görüşme yaptım. Siyasetçiler de bu konuda elinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Ama belli bir güç de bunun olmaması için zaman kaybetmiyor.” Dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2021 EDİRNE ÖNCÜ . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar