ETUS bürosu önünde başı sonu gözükmeyen kuyruklar oluştu

Edirne’de 1 buçuk yılın ardından yüz yüze eğitim sürecinin başlamasıyla birlikte kente gelen öğrenciler, toplu ulaşımın sağlandığı Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) indirimli ‘Kent Kart’ alabilmek için sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu.
Bu haber 2021-09-28 14:28:08 eklenmiş ve 491 kez görüntülenmiştir.

Yüz yüze eğitim öncesi Edirne’ye gelen üniversite öğrencileri, Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) öğrenci indirim kart başvurularını gerçekleştirebilmek için sıcak havaya rağmen saatlerce kuyrukta bekledi.

Öğrenciler yetkililere seslendi

İndirimli kartlardan almak isteyen öğrenciler kart alabilmek için ETUS bürosu önünde metrelerce kuyruk oluşturdu. Kalabalığı gören vatandaşlar oluşan kuyruğun merakla ne olduğunu anlamaya çalıştı. Tek memurla yapılan işlemler ise öğrencileri çileden çıkardı. Böyle yoğun dönemlerde gerek kampüs önlerinde gerekse daha fazla ofis açarak çalışma yapılması gerektiğini savunan öğrenciler, yetkililere bu konuya çözüm bulma çağrısında bulundu.

Toplu taşıma araçlarından indirimli faydalanmak isteyen öğrenciler ETUS irtibat bürosu önünde istenilen evrakları tamamlayıp saatlerce uzun kuyruklarda bekledi. Evrakları eksik olan öğrenciler ise, bölgeye yakın kırtasiyelerin yolunu tuttu.

“Bunun önüne geçilmesi gerekiyor”

                Van Erciş’ten kızının üniversite kayıtları ve işlemleri için gelen Yunus Şahin; “Geçen sene pandemiden dolayı kaydını yaptıramamıştık. Bu sene geldik ve sabahtan beri kent kart işlemlerini yapmak için 2 saat toplu taşıma aracı bekledik. Kent kart çıkarmak için de burada yaklaşık 2 saattir uzun kuyruklarda bekliyoruz. Bizlerden istenilen belgeler 50-60 lira tutuyor.  Bir kart çıkarmak için saatlerce kuyruk bekleyip fahiş fiyatlara evrakları tamamlıyoruz. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Öğrencilerin ulaşım haklarının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

 “İşlemlerin hızlandırılması için çözüm bekliyoruz”

Diyarbakır’dan üniversite için kente gelen Ergin Turan; “Üniversiteye büyük bir heyecanla geldik ama kent kart çıkarmak için geldiğimizde sıranın sonunu göremiyoruz. Hepimiz burada saatlerce sıcak altında bekliyoruz. Yetkililerden bu konu hakkında işlemlerin hızlandırılması için çözüm bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. 

“Tek bir kişi ile olacak bir iş değil”

                Üniversite için İstanbul’dan Edirne’ye gelen Dilara Dallı; “Toplu ulaşım araçlarını kullanmak için kart çıkarmaya geldim. Ama çok fazla sıra var. Ve tek bir kişi bu kadar kişinin işlemini yapmaya çalışıyor. Tek bir kişi ile olacak bir iş değil hem bize hem çalışana yazık bu bir gün de bitecek bir işlem olmaktan çıkıyor bu şekilde. İlgililerin bir an önce bu duruma bir çözüm bulmasını bekliyoruz” dedi.

 “Öğrenci kartlarını çıkarmak için para alınmamalı”

Üniversite için Edirne’ye gelen Üzeyir Avcı; “2,5-3 saatten beri öğrenci ulaşım kartı çıkarmak için sırada bekliyorum. Tek bir yerden alınıyormuş, tek bir yerden olması bu kadar kalabalık olması bizleri yoran bir işlem oldu. Bekliyoruz sıcaktan dolayı saatlerce beklemek yoruyor bizleri de. Her şey için sürekli para harcıyoruz. Evrakları tam olarak belirtmedikleri için tekrar kırtasiyelere gidiyoruz ve zaman kaybediyoruz. Öğrenci kartlarını çıkarmak için para alınmamalı biz öğrenciler olarak daha ucuz seyahat etmek için bu kartları çıkartıyoruz ve bunları yaparken daha fazla para ödüyoruz. Ve bu kartları çıkarmak için birden fazla nokta olması gerekiyor. En azından binlerce öğrencinin tek bir noktadan işlem yapması yerine daha kolay ve sıra beklemeden işlem yapmaları sağlanabilir” şeklinde açıklamada bulundu.

Ulaşım kartı için çıkarmak isteyen üniversite öğrencilerinden bir adet fotoğraf,  öğrenci belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, evde kalanlarda ikametgâh belgesi (Edirne iline ait), yurtlarda kalanlardan da yurtlarından yazı isteniyor

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2021 EDİRNE ÖNCÜ . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA