Zorunlu uygulama 30 Haziran'da başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 Ocak ayında hayata geçirilen plastik poşetlerin ücrete tabi olmasına hemen herkes alıştı. İşletmelerde ücretli poşet kullanımının kontrol altında tutulması ve denetlenmesi amacıyla 15 mikronun üstündeki tüm plastik poşetlerde barkot okuma sistemi zorunlu hale getirilecek. Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2019-05-12 17:14:58 eklenmiş ve 70 kez görüntülenmiştir.

“Poşetlerin hepsi barkotlu olacak”

Haziran ayından sonra üretilecek olan baskılı poşetlerin tamamında barkot sisteminin zorunlu hale getirileceğinisöyleyenYaşagör; “Büyük marketlerde barkot okutma sistemi zaten kullanılıyor. 30 Haziran’dan sonra tüm iş yerlerinde poşetlerde barkot sisteminin zorunlu olacağı bilgisini aldık. Buradaki amaç ise bakanlığın uygulamayı kontrole tabi tutmasıdır. Üretimden tüketime kadar takibi sağlanacak. Bu barkot sistemi de normal kalın poşetlerde geçerli olacak 15 mikronun altındakiler için bir değişiklik olmayacak”şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Esnaflardan vatandaşlara kolaylık”

Esnafların poşetler konusunda vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla 15 mikronun altında ücretsiz olarak satılan poşetlerden sunduğunu belirten Yaşagör;“Tüketici poşet parası vermemek için 15 mikronun altındaki bu poşetlerden kullanıyor. Doğanın korunması açısından tüketiciler de bez torba kullanmayı alışkanlık haline getirdi ve bilinçli hale geldi. Doğanın korunması anlamında herkes bu konuya sahip çıkıyor. Bizler de esnaflar olarak tüketicilerimize alışverişlerinde daha kolaylık sağlamak amacıyla bu şekilde poşetleri verip alışverişlerini kolaylaştırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar