“Edirneli Masallar”

“EDİRNELİ MASALLAR” İSİMLİ MASAL YARIŞMASI:
Bu haber 2019-05-16 16:42:03 eklenmiş ve 234 kez görüntülenmiştir.

 


Kültür ve Turizm  Bakanlığınca 03-05 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen III. Millî Kültür Şûrası Eylem Planı’nın “Çocuk ve Kültür” bölümünde “okul öncesi çocuklara yönelik yeni ve özgün metinler yazılmasını teşvik etmek amacıyla yerel düzeyde masal yarışmaları düzenlenmesi” hedeflenmişti.
Bu kapsamda , İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Edirneli Masallar” isimli masal yazma yarışması düzenlenmiş olup; yarışmaya birçok eser katıldı.


Yarışmaya katılan eserler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden iki personel, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Eğitimi Anabilim dalından bir akademisyen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türkçe Öğretmenliği branşından iki öğretmenden oluşturulan Değerlendirme Komisyonu üyeleri tarafından bireysel olarak puanlandı
Yarışmaya elden, posta ve kargo yoluyla ulaştırılan çok sayıdaki eserlerde (masal metinlerinde); – –Özgün olması – Kurgu – Türkçeyi doğru, etkili ve kurallarına uygun kullanma – Sözlü kültür unsurlarımıza (tekerlemeler, yerel söyleyişler, şive) uygunluk – Masal motiflerini güncelleyerek kullanabilme -Okul öncesi dönem 4-6 yaş grubuna uygunluk, gibi ölçütler baz alınarak değerlendirildi.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde 26.04.2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantı neticesinde Değerlendirme Komisyonu tarafından ilkokul, ortaokul, lise ve yetişkin olmak üzere dört kategoride ilk üçe layık görülen eserler:

 

1.lik
Efe YAVUZ (Keşan)
Mühendis
Sazdan Evler Ülkesi
Keşan Anafartalar İlkokulu

2.lik
Berra DURMUŞ
(Havsa)
Kitap Kurdu
Gezegenden Gezegene: Dünya
Havsa Cumhuriyet İlkokulu

3.lük
Çınar ATA (Süloğlu)
Çoban Adam
Aramızdaki Adalet
Süloğlu Cumhuriyet İlkokulu

ORTAOKUL
1.lik
Nisa KAPLANER
(Merkez)
Papatya
Ali Paşa Çarşısı
Merkez- Özel Edirne Bahçeşehir Ortaokulu

2.lik
Minel OKUMUŞ (Havsa-Oğulpaşa Köyü)
Renk
Sihirli Kütüphane
Havsa Abalar Ortaokulu

3.lük
Alanur Meliha ÖZGAN (Merkez- İskenderköyü)
Çikolatalı Süt
Masal Ormanı
Merkez-Tayakadın Şehit Cem Havale Ortaokulu

LİSE
ÖDÜL
ADI- SOYADI
RUMUZ
MASALIN ADI
OKULU

1.lik
Şule GÜNDOĞDU (Merkez)
Menlice
Küçük Ressamın Arkadaşları
Edirne Sosyal Bilimler Lisesi

2.lik
Özlem AKINCI (Keşan)
Bahar
Gizli Pınar
Keşan Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi

3.lük
Ece AVLAN (Merkez)
Küçük Yazar
Dostluk
Bahçeşehir Koleji Edirne Fen ve Teknoloji Lisesi

YETİŞKİN

1.lik
Neslihan ÇAKIR
(Merkez)
Burcum
Gül Ali

2.lik
Numan Güray YILMAZ (Merkez)
Karga
Bulutların Üstündeki Köy

3.lük
Öznur ARSLAN (Merkez)
Masal Perisi
Fatih’in Meyve Bahçeleri


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar
Toplist 25