Bu Nasıl bir İslamilik Endeksi ?

'Bu nasıl bir İslamilik endeksi ki, BAE gibi bir ülke en üst sırada yer alıyor?'
Bu haber 2019-05-18 15:53:16 eklenmiş ve 78 kez görüntülenmiştir.

ABD’de yayınlanan ve batılı ülkelerin, halkı Müslüman ülkelerden daha İslami gösterildiği İslamilik endeksi ile ilgili yapılan eleştirileri bugün Yeni Şafak yazarı da dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde medya tarafından piyasaya sürülen “İslamilik endeksi”ni konu alan Yeni Şafak yazarı Erdal Tanas Karagöl, “İslam ülkeleri ne kadar İslami?” başlıklı yazısında, söz konusu endekste öne sürülen sonuçları değerlendirdi.

“Bu çalışmanın odağında 153 ülke yer almakta. Endeks sıralamasında ilk 40 ülke arasında Müslüman ülkeler yok.” diyen Karagöl, ilk sıralarda yer alan ülkelerin ise Yeni Zelanda, İsveç ve Hollanda gibi Müslüman olmayan zengin ülkeler olduğunu, İslam ülkeleri arasında en İslami ülke olarak da Birleşik Arap Emirlikleri’nin gösterildiğini hatırlatan Karagöl, yazısının son bölümünde, bu endekse getirilen eleştirileri ise şöyle sıraladı:

“Finansal anlamda İslam’ın temel yasaklarından biri olan faiz yasağını görmezden gelen ve bu konuda hiçbir endişesi olmayan Müslüman olmayan ülkelerin ilk sıralarda yer alması endeksin kabulü açısından soru işareti oluşturmakta.

İslam ülkeleri arasından bu endeks kapsamında üst sırada yer alan ancak, İslam alemi açısından algısı son derece kötü olan bahse konu ülkelerin Müslümanları temsil edip etmediği cevaplandırılması gereken sorunların başında geliyor.

İslam Endeksi’nin; namaz, oruç, hac, zekât gibi İslam dininin temel ilkelerini görmezden gelerek hazırlanması, Euro-centric (Avrupa-merkezci) bir bakış açısı ile hazırlandığı eleştirisi getirilmekte.

Dolayısıyla, bu endeksin, istemeyerek de olsa, oluşturacağı temel algılardan bir tanesi İslam’ı hayatın genelinden soyutlamak ve sadece ibadet alanlarıyla sınırlamak gibi sorunlu bir bakış açısını ve algısını güçlendireceği ifade edilmekte.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar