ankara escort

Su fiyatlarına indirim gelebilir

Edirne Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı Olağan Toplantısımeclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda su fiyatlarında indirim kararı görüşülürken ikinci faturasını ödemeyen abonelerin ise suyunun kesilmesi gündeme geldi. Söz konusu önerinin plan bütçe komisyonunun çalışmasını tamamlamasının ardından Ağustos Ayı’nda karara bağlanması bekleniyor.
Bu haber 2019-06-28 11:56:39 eklenmiş ve 310 kez görüntülenmiştir.

Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirilen Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nda 9 gündem,AK Parti grubunun önergesi ile birlikte 5 gündem dışı olmak üzere toplam 14 madde görüşülerek karara bağlandı.

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantı öncesinde konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Otel’de 33 vatandaşımız yanarak, yakılarak can vermişti. Bunu lanetliyor ve giden canlarımızı bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” Dedi.

Ayrıca 15 Temmuz 2016 yılında hain darbe kalkışması olduğunu hatırlatan Başkan Gürkano gece vatan, millet ve devlet için canlarını veren kahraman şehitleri rahmetle, şükranla yad ettiğini gazilere de uzun ve sağlıklı ömürler dilediğini söyledi.Yoklamanın ardından bir önceki toplantıya ait tutanak özetleri okundu. Gündemin 2’inci maddesinde 658’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Haftası etkinlikleri haftasında vatandaşların Kırkpınar alanına ulaşımının sağlanması ile ilgili yazı gereğince farklı alanlarda 1 haftalık geçici istasyon ve duraklar açılması ve 08 Temmuz 2019 Pazartesi gününe kadar devam etmesi meclis oyuna sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

Dr. SergülenTamergil ismi yaşatılacak

Gündemin 5’inci maddesi olan cadde ve sokak isimleri komisyonunca alınan karara göre Edirne’de çok uzun yıllar hekimlik yapan; birçok insanın sağlığına kavuşmasını sağlayan Dr. SergülenTamergil isminin bir sokağa verilmesiyle ilgili dilekçeyi değerlendiren Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’nun aldığı karar mecliste görüşüldü. Dr. SergülenTamergil isminin meclis kararıyla Şükrüpaşa Mahallesi’nde 142’nolu sokağa verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“Ücret tarifesinin bazı hükümlerinin değiştirildi”

Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda, su ve kanalizasyon müdürlüğünün ücret tarifesi başlığı altında bulunan genel hükümlerinin bazı maddelerinde değişikliğe gidildi.

“4 yıldır zam yapmadık”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, su indiriminde plan bütçe komisyonunun çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Edirne Belediyesi’nin yaklaşık 4 yıldır suya bir zam yapmadığı vurgulayan Gürkan, “İstanbul’da 10 metreküpe kadar olan sulardaki fiyat indirimden sonra 4 lira. Biz de indirim yapılmamış; 4 yıldır zam yapılmamış halde 10 metreküpe kadar olan su fiyatı 3 lira 15 kuruş. Buna rağmen suda indirim benim için de uygundur. Ancak İstanbul’da; Tekirdağ’da ikinci fatura ödenmediği takdirde sular kesiliyor. Biz bu indirimle birlikte bunu da mutlaka gündeme almak durumdayız” dedi.

Su ve kanalizasyon müdürlüğü ücret tarifesi başlığı altında bulunan genel hükümlerin bazı maddelerinin değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Gürkan, “Geçen ay arkadaşlarımızın verdiği su fiyatlarında indirimle ilgili önerge için plan ve bütçe komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Prensip olarak komisyon da, şahsım da buna karşı değiliz. Bunun olması gerektiğine inanıyoruz. Sudaki indirim, İstanbul örneğinde olduğu gibi plan bütçe komisyonumuz çalışmasını bitirdikten sonra, muhtemelen Ağustos Ayı’nda olabilir, komisyonumuz yaptığı çalışmayı getirecek ve bu konuyu bir karara bağlayacağız” dedi.

İstanbul’un su indirimi konusunda başarılı bir uygulama yaptığını dile getiren Başkan Gürkan, bu uygulamanın aynısının Edirne’de de olmaması için bir engel bulunmadığını söyledi.

Edirne Belediyesi’nin en büyük gelirinin su faturaları olduğunu söyleyen Gürkan;su alacakları konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını alacaklar biriktiği için vatandaşların da sıkıntıya girmeye başladığını belirtti.

“İndirimle birlikte bunu da gündeme alacağız”

İstanbul’da ve Tekirdağ’da ikinci fatura ödenmediği takdirde suların kesildiğini öne süren Gürkan; “Biz bu indirimle birlikte bunu da mutlaka gündeme almak durumdayız.Çünkü hem ödeyene haksızlık hem de vatandaşta bu ödemeler arttığında ödeyemez hale geliyor.Zaten Edirne Belediyesi’nin aboneler ile yaptığı sözleşmede de 2 fatura ödenmediği takdirde suyun kesileceği hükmü var”ifadelerine yer verdi.

“Ödemeyenlerin suyu kesilecek”

Edirneli vatandaşlara su faturalarını ödeme konusunda çağrıda bulunan Gürkan; “Borçlanan vatandaşlar lütfen Su Kanal Müdürlüğü’ne, Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurarak, su borçlarını yapılandırarak ödeme içerisine girsinler. Bizim bu hizmetleri yapabilmemiz için mutlaka kanunen almamız gereken gelirlerimizi tahsil etmemiz gerekiyor. Bütçemizde yer alan kalemlerle ilgili bu tahsilâtları yapmak zorundayız. Bununla ilgili işlemleri de arkadaşlarımız uygulamaya başladılar. Su faturalarını ödemeyen konut ve iş yerlerinin sularını kesmeye başladılar. Bundan sonra 2 faturanın ödenmemiş olması halinde suyun kesilmesi işlemi kararlılıkla uygulanacak” dedi.

Toplantının gündem dışı maddelerinde ayrıca belediyenin mevcut borçlarının bir kısmının ödenmesi için kredi kullanılması cümlesi eklenerek oy çokluğu ile kabul edildi.

İhalede Değişiklik

Gündem dışı maddeler arasında yer alan ve daha önce otogardaki tüm sosyal donatı alanları, peronlar ve bilet satış yazıhanelerinin tek tek kiralanması kararından geri adım atıldı. Yeni alınan karara göre otogar işletmesi tek parça halinde ihale edilecek. Söz konusu karar AK Parti grubu red oyu vermesine rağmen gündem dışı öneri oy çokluğu ile kabul edildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar