Edirne’de yaşamış 18 padişahın tuğrası sergilendi

Türk İslam Eserleri Müzesi'nde, "Edirne'de Yaşamış Osmanlı Padişahları Tuğraları" isimli serginin açılışı Edirne Valisi Ekrem Canalp’in katılımıyla gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-06-29 16:06:55 eklenmiş ve 383 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi'nde açılan sergiyi gezen Vali Canalp, Sanatçı RadifeOt’tan eserler hakkında bilgi aldı. Radife Ot tarafından dival işleme tekniğiyle(sim sırma)olarak işlenenve kentte yaşamış 18 padişahın tuğrası müze ziyaretçileri ve sanatseverlerle buluştu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp sergi ile ilgili yaptığı açıklamada; Edirne’nin turizminin çeşitlendirilmesi gerektiğini ve aynı zamanda o çeşitlendirme ile beraber derinleştirilmesi gerektiğini her zaman söylediklerini belirtti.

“Osmanlı Padişahlarının Tuğraları ayrı renk katıyor”

Aradaki bu tür etkinliklerin her birisinin bu amacımıza hizmet ettiğini söyleyen Vali Canalp, “Edirne’de yaşamış Osmanlı padişahlarının turalarını da burada görmek çok güzel. Buraya da ayrı bir renk katıyor ve Edirne’yi zenginleştiriyor.Aynı zamanda bu alanı da zenginleştiriyor. Burada turalara baktığınız zaman sanatta olduğu gibi tuğralarda da zaman içerisinde ne tür değişim olduğunu görebilirsiniz. İlk tuğralar sonra orta dönemdeki tuğralar ve zaman ilerledikçe ne şekilde tuğralar yapıldığını görmek bile insanlara fikir veriyor” dedi.

“Bu gibi eserler kentimize katkı sağlıyor”

Cami mimarisi için de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyen Vali Canalp; “Selimiye’de Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Ama Osmanlı döneminde de Selçuklu döneminde de camilerin de aynı şekilde mimari tarz olarak ve gelişim olarak bakıldığında tarihsel bir seyir izlenimini görüyorsunuz. Çok basit olandan çok üstün olana geçiş olduğunu görüyorsunuz. Osmanlı turalarında da aynı şey var.Basit olanlardan başlayıp çok daha üstün olanlara gelişim çizgisi seyri gösteriyor.Edirnelilere bu sergiyi gezmeye davet ve tavsiye ediyorum. Dışarıdan gelen misafirlerimize de böyle değişik eserleri sunmamız her zaman için faydalıdır. 

Üç yıllık emek görücüye çıktı

Osmanlı Padişah Tuğraları adı altında ilk şahsi sergisini açan Radife Ot; “serginin çıkış noktası Edirne'nin Murat Hüdavendigar'ın hükümdarlığından (M.S. 1365) İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet döneminde fethedildiği tarihe (M.S. 1453) kadar Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış olması ve bu 88 yıllık süreçte 18 Padişah'a da farklı zamanlarda ev sahipliği yapmış olmasıdır.Edirne'de yaşamış olan bu 18 padişahın Tuğraları (Mühürleri) Koleksiyonu Dival İşleme Tekniği ile (Sim Sırma) olarak işlenmiştir.Koleksiyonunu hazırlamaya başlamadan önce Padişahlar ve yaşadıkları dönemler hakkında kapsamlı bir araştırmanın ardından, Sadece Edirne'de yaşamış olanları tespit ettim. Toplam 35 Osmanlı Padişah'ından sadece 18 tanesi Edirne'de yaşadığını tespit ederek çalışmalarıma başladım.Padişah Tuğraları birebir asılları bozulmadan 45 cm olarak büyültülerek, Tuğraların kalıp çizimlerini hazırladım ve kesimlerini yaparak kalıpları kumaş üzerine yerleştirdim. Kadife kumaş üzerine yapıştırılan örnekleri işlemeleri yaptığım kasnaklara gererek işlemeye başladım. İşlemler alt ipi ve sim kullanılarak tamamlanmış olup, koleksiyonun tamamının işlenmesi 3 yıl sürmüştür” açıklamasına yer verdi.

El emeği ile hazırlanan bu koleksiyonu Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Kültür ve Turizm Müdürümüz Ahmet Hacıoğlu'nun destekleri ile Türk İslam Eserleri müzesinde sanatseverlerle buluşturduklarını söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR-SANAT-TARİH haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar