Çeyrek altından tek farkı gramı

Düğün sezonu başladı, altın fiyatları cep yakıyor. Görünüşü aynı gramı farklı olan altınlar düğün yapanları şaşkına çeviriyor. Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan gramı düşük ama görünüşü aynı olan altınlar hakkında bilgi verdi.
Bu haber 2019-07-10 13:18:02 eklenmiş ve 75 kez görüntülenmiştir.

Görünürde Aynı, Gramı Düşük

Düğün sezonunun açılmasıyla gramı düşük çeyrek altınlar ortaya çıktı. Düğün sahiplerinin sahte zannettiği, altınları değerlendiren Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan; “ Altınlar sahte değil ama gram ve ayar olarak düşük olduğu için beklenen fiyata bozdurulmuyor. Düğünlerinde takılan altınları bozdurmaya gelenler fiyatı duyunca şaşırıyor.” Dedi.

Çeyrek altınlardan düşük fiyatlara alınabilecek ayarı ve gramı düşük altınların ortalama satış fiyatı 50 liraya kadar düşüyor. Diğerlerinden ayırt edilemeyen gramı ve ayarı düşük altınlara vatandaş sahte altın gözüyle bakıyor.

Altın Piyasasının İlgi Odağı

Çeyrek altının benzeri olarak anılan altınlara ilginin büyük olduğunu belirten Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan; “  Aradaki tek fark ayarı ve gramıdır. Çeyrek altın 22 ayar iken bu altınlar 14 ayar, fiyat olarak da aralarında 380 liralık bir fark var. Vatandaşlarımız bunları alıp düğünlerde ve sünnetlerde takıyorlar. Düğün sahibi geldiğinde asıl gerçek ortaya çıkıyor. Düğün sahibinin sahte demesine rağmen bunların sahte olmadığını anlatıyoruz. Sadece gramı ve ayarı düşük bu sebepten dolayı fiyat olarak da düşük oluyor.” Dedi.

Sahte Altına İzin Yok

İşinin ehli kuyumcular altına göz ucuyla baktıklarında altının sahte olup olmadığını anlayabiliyor. Bu yüzden Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan; “ Kuyumcular altını gördükleri gibi sahte olduğunu anlayabilirler. Ama ustaların elinden çıkmış, kamufle edilip piyasaya sürülen sahte altınlarda var. Sahte altınları ayırt ederken gramajı ve sertlik durumuna bakarak anlayabiliyoruz. Edirne’de sahte altınları satmak isteyenler esnafımızın ihbarları ve büyük titizliği ile bu satıcılar yakalanıyor.” Dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar