“Amaç topraktaki sanayi gübresini azaltmak”

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği’nin Avrupa Birliği projesi kapsamında kent merkezi ve ilçe köylerinde kullanılmak üzere daha önce aldığı 7 adet katı gübre dağıtma makinası kullanılmaya başladı. Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez makinaların kullanılmasının asıl amaçlarından birisi olarak çöpe giden hayvan gübresini toprağa kazandırmak olduğunu belirtti.
Bu haber 2019-07-21 09:19:59 eklenmiş ve 331 kez görüntülenmiştir.

İlk Denemesi Gerçekleştirildi

Katı gübre dağıtma makinası ilk defa kullanıldı.  Makinaların kullanılmasının toprak için çok önemli olduğunu belirten Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, “Makinalar toprakta kullandığımız sanayi gübresini en aza indirmek için hayvan gübrelerini dağıtmamıza yarıyor.” Dedi.

Yapılan işlemin toprağın PH değerini dengede tuttuğunu ve toprağın verimi arttırmak için çalışıldığını söyleyen Suiçmez; “Edirne valimiz ve devletimizin desteğiyle 7 adet Katı gübre Dağıtma Makinası aldık. Böylece vatandaşımız hayvanların gübrelerini çöpe atmak yerine tekrar toprak için kullanabilecek.” Dedi.

“Toprakların Kıymetini Bilmeliyiz”

Birliğe üye olmayan çevre köylere de yardım edeceklerini vurgulayan Suiçmez, söz konusu projeden bütün vatandaşların yaralanabileceğini belirtti.

Toprağa gereken önemin verilmesini söyleyen Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez; “Bu topraklar bizim, bu toprakların kıymetini bilmemiz lazım. Her geçen gün kullanılan çeşitli kimyasallar ve erozyonla tahrip olan bu toprağa iyi bakmalıyız. Bu topraktan aldığımızı tekrar toprağa geri vermeliyiz. Bizden sonraki nesillere aktarmamız için bu çok önemlidir. Proje kapsamında bütün üye köylerimiz var ama elbette biz diğer hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımızı da unutmayacağız. Bu güzel projeden onlarda faydalanacak.” Dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar