Prof. Dr. Emin Işık hayatını kaybetti

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık hayatını kaybetti. Prof. Dr. Işık'ın cenazesi cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.
Bu haber 2019-07-27 18:13:12 eklenmiş ve 281 kez görüntülenmiştir.

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. İki gündür yoğum bakımda tedavi gören Işık'ın cenaze namazı 2 Ağustos Cuma günü öğle namazını müteâkip Şişli Camii'nde kılınacak..

Prof. Dr. Emin Işık hayatını kaybetti

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık hayatını kaybetti. Prof. Dr. Işık'ın cenazesi cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. İki gündür yoğum bakımda tedavi gören Işık'ın cenaze namazı 2 Ağustos Cuma günü öğle namazını müteâkip Şişli Camii'nde kılınacak.


YARIN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV) tarafından yayımlanan başsağlığı mesajında, "Uluğbeyimiz Emin Işık Hakk'a yürüdü. Cenazesi yarın cuma namazını müteakip Şişli Camisi'nden kaldırılarak, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecektir. Rahmet dileriz." ifadelerine yer verildi.

PROF. DR. EMİN IŞIK KİM?

Prof. Dr. Emin Işık, 1936'da Hatay'da dünyaya geldi. İlk dini eğitimini aynı zamanda köyün imamı olan babası Hoca Şemseddin Efendi'den alan Işık, Demirköprü Köyü İlkokulu'nda okuduktan sonra iki yıl Antakya Kur'an Kursu'nda Kur'an hafızlığı eğitimi aldı.Işık, 1960'ta İstanbul İmam Hatip Okulu'nu, 1964'te ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirdi.

İstanbul İmam Hatip Okulu'nda 1965-1968 yılları arasında öğretmenlik yapan yazar, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nde (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) Kur'an İlimleri ve Tefsir Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yaptı. Emin Işık, Ebubekr İbnu'l Enbari'nin "Kitabu'l-Vakfi ve'l-İbtida" adlı eseri üzerinde yaptığı edisyon kritik çalışmasıyla doktorasını yaptı. Yüzden fazla makale ile ansiklopedi maddesi kaleme alan Prof. Dr. Işık, 39 sene dört ay süren resmi hizmetin ardından 2001'de emekli oldu.

Yakın dönem düşünce hayatının öncü isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Emin Işık'ın makaleleri Fikir ve Sanatta Hareket, Tohum, İslam Medeniyeti dergileriyle Tercüman ve Ayrıntılı Haber gazetelerinde yayımlandi

. Evli iki çocuk babası olan Işık'ın eserleri şunlar:

1- Celal Hoca Hayatı ve İlmi Şahsiyeti.
2- Devleti Kuran İrade.
3- Ahlak Dersleri (Ortaokul ve Liseler için ders kitabı)
4- Kuran'm Getirdiği.
5- Elmalı Tefsiri'nin sâdeleştirilmesi ve yeniden yayınlanması. Yayına hazırlanan çalışmaları (Heyet Üyesi olarak).
6- Fatiha Suresi ve Amme Cüzü Manzum Meal ve Tefsiri.
7- İman ve İbadet'le ilgili Hikmetler.
8- Dinî Mecazlar ve Semboller.
9- Aşkı Meşk Etmek (Tasavvuf Sohbetleri Dizisi 11) Timaş Yayınevi, İstanbul-2010.

.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar