Meclis gurbetçiler için harekete geçti

Edirne İl Genel Meclisi Ağustos Ayı toplantılarının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Turizm komisyonunun sınır kapılarında gurbetçilerin sorun yaşamaması için alınan önlemler konusu üzerine hazırladığı rapor meclise sunuldu. İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Kapıkule’de tespit ettiğimiz sorunların çözümü noktasında harekete geçtik. Ciddi düzenlemeler oldu.” Dedi.
Bu haber 2019-07-30 12:17:20 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.

Edirne İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantısının ikinci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı bir önceki toplantıya ait tutanak özetlerinin okunmasının ardından gündemdeki maddelerin görüşülmesi ile devam etti.

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş toplantı öncesinde yaptığı açıklamada; “İl Özel İdaresi’nin bir taşerona vermiş olduğu greyder sözleşmesi yapmış olduğumuz özel bir şirketle Keşan’da çok üzücü bir olay meydana geldi. Bu üzücü olayda Eymen Ayrak isimli 6 yaşındaki kardeşimiz bir kaza sonucu greyderin altında kalarak vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, geride kalanlara da sabır ihsan eyliyorum. Bu üzücü kazaların da bir daha olmamasını diliyorum. Gerçekten çok üzücü bir olay. Biz Özel İdare olarak her türlü katkıyı yapacağız. Tam kurban bayramı öncesinde çok büyük bir acı. Allah kimseye göstermesin.” İfadelerini kullandı.

Turizm Komisyonu’nun sınır kapılarında gurbetçilerin sorun yaşamaması için alınan önlemler konusuna ilişkin raporunda yer aldı:

“Yaz aylarında gurbetçi vatandaşlarımız, turistler ve tır geçişleri yoğunlaşmıştır. Tüm gümrük kapılarımızda günlük araç ve yolcu giriş sayısı şöyle:

2017 yılında günlük TIR sayısı 1283, yolcu araç sayısı 3228, yolcu sayısı ise 13 bin 293.

2018 yılında günlük TIR sayısı 1319, yolcu araç sayısı 3706, yolcu sayısı 16 bin 16. 2019 yılı 6 aylık veriler ise tır sayısı 1412, yolcu araç sayısı 3352, yolcu sayısı ise 14 bin 486 olduğu gözlemlenmiştir. Araç ve yolcu sayımız her yıl artış göstermektedir. Kapıkule’de düzenleme yapılarak valiliğimizin temin ettiği alanda 1050 adet, özel setörün temini 350 adet garajlarında toplam 1400 araçlık tır parkı oluşturulmuştur. Gurbetçilerimizin ve turist olarak ülkemize gelen otobüs ve otomobiller için, park sahalarına ilaven 49 dekarlık park alanı yapılmış olup, faaliyete geçecektir. Geçici park alanlarına tuvalet, çocuk oyun parkı, kamelya, oturma bankları, ücretsiz internet yapılmıştır. Gümrük kapılarına sağlık kabini, ambulans, kamera ve mobeseler konularak, Emniyet ve Jandarma kontrol noktaları konulmuş, yolcuların can ve mal güvenliği sağlanmıştır. Kapıkule Gümrük Kapısı’nda girişte 1 adet otobüs, 10 adet otomobil peronu çalışmaktadır. Yapılan çalışmalar ile gümrük sahası ve bekleme yerlerinde, gümrük personeli ve emniyet personeli sayıları arttırılmış olup, kapıkule ve diğer kapılardan araçların seri, çabuk ve emniyetli geçişleri sağlamaktadır.” İfadeleri yer aldı.

Kapıkule’nin Avrupa’nın en büyük sınır kapısı olduğunu söyleyen Başkan Geçmiş, “Bu sınır kapısında yıllarca bir sürü sorunlar yaşayarak bu günlere geldik. Ama bir şeyi de itiraf etmek lazım. Kapıkule’de de ciddi sorunların çözüm noktasında hareketlere geçtik. Ciddi düzenlemeler oldu. Tüm kurum ve kuruluşlar harekete geçtiler. Yurtdışından gelen vatandaşlarımız bir sıkıntı yaşamadan perona girdikten 3 dakika sonra bütün işlemleri yapıp yurtdışına çıkışı sağlanıyor. Biz kendimizde olan sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Gerçekten çok ciddi bir soruna el bastık. Herkese sıra numarası verilecek.” Dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar