Quint ülkelerinin vergi çağrısına Kosova'dan tepki gecikmedi

Quint ülkeleri tarafından Kosova’ya vergiyi kaldırması ve müzakere masasına geçmesi için bir kez daha çağrı yapıldı. Kosova hükümeti süreç ile ilgili şartlandırılma yapılmamasına dair açıklama yayımladı
Bu haber 2019-08-09 10:53:46 eklenmiş ve 237 kez görüntülenmiştir.

ABD, Büyük Britanya, Fransa, Almanya ve İtalya’dan oluşan Quint ülkeleri Kosova için atağa geçiyor. Quint ülkeleri adına hazırlanan bildirgede Uluslararası Adalet Divanı kararı sonrası Kosova’nın tanınması talep ediliyor ve Sırbistan’ın BM Genel Kurulu’na gönderdiği rezolusyonun kabul edilmemesi öneriliyor. 

Kosova’ya vergiyi kaldırması ve müzakere masasına geçmesi için bir kez daha çağırı yapıldı.

Kosova'nın istifa etmiş hükümeti, Sırbistan’la diyalogu sürdürme ve verginin kaldırılması yönündeki çağrısına tepki göstererek açıklama yayımladı.

Başbakanlık Ofisi QUINT ülkelerinin çağırısına tepki gösterip şu açıklamayı yayımladı:

“Kosova Cumhuriyeti Hükümeti somut olarak Başbakan Haradinaj her zaman çalışarak ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması adına Kosova’nın haklılığında netti. Bu nedenle Sırbistan ve Bosna-Hersek ürünlerine vergi uygulama kararı, Kosova’nın çıkarlarını düşmanca eylemlerden korumak ve Sırbistan’ın Kosova devletine ve kurumlarına yönelik sürekli tehditlerine karşı gerekli eylem hizmetindeydi. Sürekli bir şekilde tanınma gereğini belirtmişizdir ve bu tutumumuzu sürdürmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda uluslararası ortaklarımızın ülkedeki siyasi konularla ilgili tavsiylerini sürekli olarak nazari itibare almışızdır.

 Diyalog ise söz konusu olunca Kosova hiçbir zaman bunu engellememiştir, hatta  mevcut sınırlar dahilinde karşıklı tanınma ve yasal bağlayıcı bir final anlaşmaya götürecek müzakere masasına oturma hazırlığını belirtmişizdir. Bu süreç şartlandırılmamalıdır.”

Kaynak: Kosova Haber Merkezi

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2019 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar