‘İslami gelenek yok edilemez’

Edirne Mimar Sinan Vakfı Kurucu Başkanı Hasan Gümüş, kamuoyunda dini gruplar, cemaatler ve gönüllü gruplarla ilgili gizli ibareli bir raporun gündemde olduğunu belirterek, “İslam'ın en samimi, en hasbi yaşandığı irfan mekteplerini kendi çıkarları için istismar eden istismarcılar ve milletimizin var oluş mayası olan İslam'a bu vesileyle saldıranlar, biliniz ki ya gafildirler ya da Türkiye düşmanıdırlar” dedi.
Bu haber 2019-08-10 16:01:09 eklenmiş ve 586 kez görüntülenmiştir.

Kurban Bayramı münasebetiyle düzenlenen bayramlaşma programında yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda Vakıf gönüllüsüne hitap eden Gümüş, vakıf çalışmalarıyla ülke ve dünya gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

KADİM SİVİL İSLAMİ GELENEK YOK EDİLEMEDİ, EDİLEMEZ

Sözkonusu raporun birileri tarafından İslami oluşumlara saldırmak için bahane ve fırsat olarak kullanıldığını belirten Gümüş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tür raporlar ilk kez yayınlanmıyor. Kamuoyu bunlara alışkın. Muhtemelen sonuncu da olmayacak. Ancak, hangi amaçla hazırlandığını anlamakta zahmet çektiğim bu çalışmayı, birileri aziz ve mukaddes değerlerimize, kadim İslami oluşumlara saldırmak için fırsat bildi.

Sivil İslami çizgi dört halife döneminden itibaren olagelmiştir. İslam'ın hukuk, fikir, irfan, hikmet, sanat ve edebiyatında sivil çizginin üretimleri nasıl inkar edilebilir?

İmam-ı Azam'ı, İmam-ı Ahmed Bin Hanbel'i, İmam-ı Malik'i, İmam-ı Şafii'yi, İmam-ı Buhari'yi, Hoca Ahmed Yesevi'yi, İbn-i Arabi'yi, Ahi Evren'i, Şeyh Edebali'yi, Yunus Emre'yi, Mevlana'yı, Sarı Saltuk'u, Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve daha yüzlercesini ve yüzlerce şairi, musikişinası yetiştiren, değerlerimizin dünyada yayılmasına öncülük eden bu sivil İslami çizgiyi yok saymak, bu yolun takipçilerini ayrım gözetmeden suçlu gibi göstermek hangi iz'ana sığar?

Bu kadim gelenek tarih boyunca değişik isimler aldı. Önü kesilmek istendi. Yazı gördü, kışı yaşadı. Ama her zaman diri kaldı. Zayıfladığı, istismar edildiği günler oldu. Ama ölmedi, yok edilemedi, yok edilemez."

İSTİSMARCILARIN KADİM GELENEĞİMİZLE ALAKALARI OLAMAZ

"Kadim geleneğimizin mirasçısı olduğunu iddia eden, hangi isimle anılırsa anılsın bütün oluşumlar asli işlevlerini yapmalıdırlar. Buraları karşılıksız hizmet üreten, muhabbet, hikmet, ilim, irfan, kardeşlik üreten menbalar olmalıdır. Ayrıştırma, hizipçilik, grupçuluk, ihale takipçiliği yapan oluşumların kadim geleneğimizle alakaları olamaz."

ÖNCÜ GÖNÜLLÜLER BEKAMIZIN TEMİNATIDIR

"İslam'ın en samimi, en hasbi yaşandığı irfan mekteplerini kendi çıkarları için istismar eden istismarcılar ve milletimizin var oluş mayası olan İslam'a bu vesileyle saldıranlar, biliniz ki ya gafildirler yada Türkiye düşmanıdırlar.

Öncü gönüllüler milli bekamızın teminatı, milletimizin ana merkezi ve bağımsızlığımızın temel direğidirler."

RUMELİ İSLAM GELENEĞİ

Gümüş, komşu Balkan ülkelerinde gönül coğrafyamızda Edirne Mimar Sinan Vakfı nın yürüttüğü çalışmalar ve etkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında şunları kaydetti:

"İnanıyor ve hayal ediyoruz ki Rumeli'de İslam geleneği yeniden canlanacaktır. bu konuda gayretlerimiz artarak devam edecektir. Düşü olanların işi olur, hayal kuranlar tarih yazar. Yerinde sayanların ayak patırtıları yüksek çıkar, ama unutulmaya mahkumdurlar."

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
kadıköy masöz
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar