Batı Trakya’daki metropolitlerden yeni dini azınlık endişesi

Batı Trakya’daki dört metropolit yayınladıkları ortak açıklamayla “Batı Trakya’da yeni dini azınlık oluşması tehlikesini” öne sürdüler.
Bu haber 2019-08-31 14:05:57 eklenmiş ve 211 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

“Maronya ve Gümülcine”, “Dedeağaç”, “İskeçe” ve son olarak “Dimetoka, Kumçiftliği ve Sofulu” Metropolitleri, Dedeağaç Metropolitliği’ne bağlı olan eski bir papazın “Dedeağaç, Rodop, İskeçe, Kumçiftliği ve Trakya Eski Takvim Metropolitliği” kurulması için başlattığı imza kampanyasını konu alıyor.

Batı Trakya’daki metropolitler eski takvimcileri “azınlık” olarak nitelendirirken, “bu azınlığın milli sorunlara yol açabileceğini” dile getirerek bölgedeki Hristiyanları ilgili kampanyaya destek vermemeye davet ederken, aksi takdirde Ortodoks Kilise’den uzaklaştırılacaklarını ifade ediyorlar.

Açıklamada “Memleketimizde yeni bir dini azınlık oluşmaması için (kampanyaya) imza atmayın” ifadeleri dikkat çekerken devamında ise Batı Trakya’daki Müslüman azınlığa şu ifadelerle atıfta bulunuluyor:

“Trakya’mızdaki tek dini azınlık, kendileriyle uyumlu bir şekilde yaşadığımız Yunan Müslüman hemşerilerimizdir. Herhangi başka bir azınlık sadece dini değil milli meselelere de yol açacaktır.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar