LAİKLİK İSTİSMARI

Edirne'de okullarda cuma namazına göre ders ayarlamasıyla ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan eleştirilere öğrenci velileri tepki gösterdi.
Bu haber 2019-09-15 10:43:11 eklenmiş ve 733 kez görüntülenmiştir.

 


Eleştirilerin art niyetli olduğunu belirten Din-Bir-Sen (Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Sendikası) Edirne İl Başkanı ve Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Fayık Sezer "Ramazan ve Kurban gibi dini bayramlarda tatil yapılmasına sesini çıkarmayanların cuma namazına göre ders ayarlamasına yönelik eleştirileri, laikliği çarpıtmaya dönük, iyi niyetten yoksun ve talihsiz yayınlardır. İbadet özgürlüğü, din ve vicdan hürriyeti kapsamında Anayasamızda teminat altına alınmıştır" diye konuştu.


Uygulamadan genel olarak velilerin memnuniyet duyduğunu ifade eden Sezer sözlerini şöyle sürdürdü: "Yanıbaşımızda Bulgaristan ve Yunanistan'da bile Müslüman öğrencilerin cuma namazı sorunu yoktur. Avrupa'da eğitimde okul-kilise birlikteliği herkesin malumu. Adeta tüm veliler rahatsızmış gibi yapılan bu tür maksatlı yayınlar, din, vicdan ve ibadet özgürlüğüyle sorunları olan marjinal kesimlerin görüşlerini yansıtmaktadır. İbadet özgürlüğü laikliğin bir gereğidir ve Anayasamız tarafından teminat altına alınmıştır. Bu tür art niyetli yayınlar laiklik istismarından başka birşey değildir."


Edirne'de Milli Eğitime bağlı bazı okullarda öğrenci ve öğretmenlerin cuma namazını kılabilmeleri için yapılan ders saati ayarlamasına karşı, laikliğe aykırı olduğu, öğrenci ve velilerin çalışma düzenlerini ve psikolojilerini bozduğu gibi iddialar bazı basın yayın organları tarafından gündeme getirilmişti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar