İngiltere'de Bir Garip Faaliyet; Müslüman LGBT(!)

Imaan isimli İngiliz STK, gelecek yıl Londra'da Müslüman LGBT olmayı kutlayan bir Onur Festivali düzenlemeye hazırlanıyor. İngiltere'de 1999 yılından beri faaliyet gösteriyor...
Bu haber 2019-09-19 10:02:04 eklenmiş ve 441 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

 

İngiltere'de 1999 yılından beri cinsellik ve cinsel kimlik ile İslam inancını uzlaştırma amacıyla faaliyet gösteren Imaan isimli sivil toplum kuruluşu, gelecek yıl Londra'da ilk kez Müslüman LGBTQI olmayı kutlamak için bir Onur Festivali düzenleyeceğini duyurdu.
Imaan'ın açıklamasında hala pek çok Müslüman LGBTQI üyesinin dışlanmış, tecrit edilmiş halde sıklıkla homofobik, bifobik, transfobik ve İslamofobik kötü muameleyle karşılaştığı vurgulandı. 

'DÜNYAYA BİRAZ NEŞE GETİRELİM'

Müslüman LGBTQI toplumu üyelerinin karşı karşıya kaldığı kötü muamelenin durmasına yardımcı olmak için kendi 20. kuruluş yıldönümünde eşi benzeri görülmemiş bir festival düzenlemeyi planladığını belirten Imaan, böylelikle insanların biricik kimliklerini kutlayarak dünyaya biraz neşe getirme arzusunu ifade etti. 
The Independent'a konuşan Imaan sözcüleri Müslüman LGBTQI'ye adanmış bir festivalin öneminin altını çizdi.
'HEM HOMOFOBİK HEM İSLAMOFOBİK KÖTÜ MUAMELE'

Imaan, "Müslüman LGBTQI İslamofobi ile homofobinin yaylım ateşi arasında kaldığından, insanların kimlikler arasında tercih yapmak zorunda hissetmeyecekleri, tersini söyleyenlerin baskısı altında kalmadan hem LGBTQI hem de Müslüman olabileceği güvenli ve kapsayıcı uzam sağlamak istiyoruz" vurgusu yaparak ekledi:

'ÖZÜR DİLEMEDEN GÜÇLENMEK'
"Festivalimiz İngiltere çapında LGBTQI üyesi Müslümanların hem ibadetini yerine getiren Müslüman hem de LGBTQI olduğu için özür dilemeden güçlenmesi ve faaliyete geçmesi için uzam sağlayacak."

'KİMSE İSLAM'I TEKELİNE ALAMAZ'

Müslümanlar arasında etnik köken ve dil açısından çeşitlilik olduğunu ve bu çeşitliliğin cinsiyet ve cinselliği de kapsadığını belirten Imaan "İngiltere'de kimse İslam'ı kilit altına alamaz, biz aynı zamanda LGBTQI olan Müslümanlarız" dedi. 
Imaan'ın yönetim kurulunda yer alan lezbiyen hakları savunucusu Anjum Mauj da Metro'ya konuştu. STK'nın Müslüman LGBTQI'ye verdiği desteğe rağmen çoğunun cinsel kimliklerini açıklayamadığını aktaran Mauj, bu festivalin ötekileştirilmiş insanlara bir ses vereceğini ve bu yüzden çok önemli olacağını dile getirdi.

Festivali finanse etme amacıyla geniş bir yelpazede dost kişi ve topluluklardan bağış toplamak için kampanya yürüten Imaan, 5 bin sterlin toplama hedefiyle kitlesel fonlama sayfası açtı. Şimdiki halde 3370 sterlin geldi. 

 

sputnik

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar