Fuat Oktay’a Soru Önergesi: Türkiye Hala BOP eşbaşkanı mı ?

Türkiye-ABD ilişkileri arasında dalgalanmaların yaşandığı süreçte, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a dikkat çeken yazılı bir soru önergesi verdi.
Bu haber 2019-10-14 14:38:54 eklenmiş ve 313 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

Türkiye-ABD ilişkileri arasında dalgalanmaların yaşandığı süreçte, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a dikkat çeken yazılı bir soru önergesi verdi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, cevaplaması üzerine yazılı bir soru önergesi verdi. Karaduman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Biz Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlarından biriyiz” sözlerini hatırlattığı önergede Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti: “Amerika Birleşik Devletleri’nin BOP ve GOP projelerine Türkiye’nin “eş başkan” olarak dâhil olmasının yasal dayanağı nedir? Bu ’eş başkanlık’ görevi hangi uluslararası anlaşma ile Türkiye’ye verilmiştir? ABD ve Türkiye arasında BOP veya GOP için bir anlaşma söz konusu ise ‘eş başkanlık’ görevi hâlihazırda sürdürülmekte midir?

TÜRKİYE, BOP KAPSAMINDA HANGİ FAALİYETLERİ YÜRÜTMÜŞTÜR?

Eş başkanlık görevi verilirken, BOP ve GOP projelerinin tarafınıza açıklanan amaçları nelerdir? Türkiye’nin “eş başkanlık” görevi çerçevesinde yükümlülükleri nelerdir? ABD ve Türkiye arasında BOP veya GOP için bir anlaşma söz konusu ise Türkiye, ’eş başkanlık’ görevi çerçevesinde bugüne kadar hangi faaliyetleri yürütmüştür? Malatya Kürecik’te kurulmuş olan füze kalkanı, Adana’daki İncirlik Üssü’nün halen aktif olarak kullanılması BOP ve GOP ‘eş başkanlığı’ görevinin bir gereği midir? Irak’ın ABD tarafından işgaline onay veren 1 Mart tezkeresi, Suriye’de atılan adımlar, NATO’nun Libya müdahalesi BOP ve GOP projeleri kapsamında mı gerçekleşmiştir?”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar