Ezme tamam sıra tanıtımda

Edirne’nin Meriç Ovasında yetişen yer fıstığı, ezme haline getirilerek kentin meşhur tatlıları arasına girdi.
Bu haber 2019-10-15 21:43:03 eklenmiş ve 278 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

Edirne’nin Meriç Ovasında yetişen yer fıstığı, ezme haline getirilerek kentin meşhur tatlıları arasına girdi. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt tarafından düşünülen ve hayata geçirilen Yer Fıstığı Ezmesi, piyasada satılmaya başlandı. Badem ezmesinden sonra yer fıstığı ezmesinin de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, yaptığı açıklamada,  “Özellikle Nasuhbey ve Alibeyköy Köylerimizde ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 2 bin dönüm alanda yer fıstığı üretimimiz var. Bizim amacımız bu ekim alanlarını artırmak.” diyerek şunları ekledi:

“ Meriç yer fıstığımızı tüm Türkiye’ye tanıtarak Pazar payını da artırmak istiyoruz. Özelikle yer fıstığımızı katma değerli bir ürün haline getirmek istiyoruz. Bunun için Valimizle birlikte fikir alışverişinde bulunurken aklımıza yer fıstığı ezmesi geldi. Bu teklife Valimiz onay verdi. İlimizde bulunan şekerci, badem ezmeci üreticilerimizle bir araya geldik. Onlara teklifimizi yaptık. Onlar da kabul etti. Meriç’ten yer fıstığı bulduk, deneme ürünü olarak gönderdik. Belirli bir süre verdik, üreticilerimiz de yaptılar. Gayet de başarılı oldular. Badem ezmesi formunda yer fıstığından Meriç Yer Fıstığı Ezmesi yapıyoruz. Bildiğiniz gibi marketlerde fıstık ezmeleri daha çok kavanozlarda krem tarzındadır. Genelde ekmek üzerine sürülür. Biz bunu böyle istedik şekercilerimizden. Kutulara koyduk. Ürün piyasada ve özellikle birkaç firma kendileri üretime devam ederek satıyor. Amacımız tanıtım yapmak ve talep oluşturmak. Bu girişimimizde inşallah bunu başaracağız.

Talep arttıkça ekim alanları da artacaktır. Üreticilerimizin fıstığı daha çok değer kazanacak. Meriç’in yer fıstığı ezme oldu. Bunu nasıl pazarlayabiliriz dedik. Bir pakete sokmamız lazım. Kuruyemiş olarak da tüketilmesi ve o alanda da üretim yapılması lazım. Bunun için de çalışmalar yaptık. Özellikle Tekirdağ ve İstanbul bölgesinde bulunan kuruyemişçilere Gıda Yem Şubesinden arkadaşlar gönderdik,  bizim yer fıstıklarımızı tercih eder misiniz, dedik. Bu çalışmalarımız devam edecek. Bölgemizdeki ekiliş alanlarını artırmak istiyoruz” 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar