Üyeler ikinci kez ‘Feda’ dedi

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi, seçimli genel kurul yaptı. Tek liste ile gidilen seçim açık oylama usulü ile gerçekleştirildi. Yapılan oylama sonrasında Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi Başkanlığı’na ikinci kez Aytaç Feda seçildi.
Bu haber 2019-10-16 13:00:54 eklenmiş ve 216 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

Güven Tazeledi

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi, genel kurul yaptı. Açık oylama ve tek liste ile gidile seçimler sonrasında ikinci kez Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi Başkanlığı’na aday olan Aytaç Feda güven tazeledi.  Genel kurul divan başkanlığının seçimi, saygı duruşu – İstiklal Marşı’nın okunması ve yönetim kurulunun faaliyet raporunun okunmasının ile devam etti.

Genel kurulda söz alan Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin ikinci dönem başkan adaylığını açıklayan Aytaç Feda; “Genel kuruldan önce Ticaret İl Müdürümüz Mahmut Altun ve Dernek Büyük Başkanımız İlhan Kurt eşliğinde meslektaşlarımızı bilgilendirdik. Aday kadromuz belli. Tek liste olarak seçimlere giriyoruz. Bu toplantının amacı hem genel kurulunun yapılması hem de bilgilendirme toplantısı niteliğindedir.” Dedi.

Son Tarih 5 Aralık

Yasalaşan yeni kanuna göre seviye 4 ve seviye 5 belgelerinin alınması gerektiğin altını çizen Aytaç Feda, “toplantımızda 05 Aralık 2019 tarihinde zorunluluğu sona erecek ve bu tarihten sonra bu belgeleri almayan arkadaşların emlakçılık yapamayacağı hususunda açıklamalar yapıldı.” Diye konuştu.

“En Az Lise Mezunu Olacak”

Seçimli genel kurulda konuşan Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Genel Başkanı İlhan Kurt ise 5 Haziran 2019’dan sonra mesleklerinin farklı bir şekle girdiğini tarihten önce görev yapanlara müktesep hak verildiğini söyledi.  5 Haziran’dan önce emlakçılık yapanların tahsil durumuna bakılmadığını ancak bu tarihten sonra emlakçılık yapmak isteyenlerin ise en az lise mezunu olması şartı arandığını dile getiren Dernek Genel Başkanı İlhan Kurt, “Emlakçılık yapmak isteyenlerin affa uğramış olsalar dahi sabıka kaydını o şekilde almaları gerekiyor. Affa uğramış olsalar dahi yetki belgesi verilmiyor. Bu tür şartlar getirilerek mesleğin çıtası yükseltildi. Biz de bundan memnunuz. Arkadaşlara tavsiyemiz zaman çok az kaldı. 05 Aralık 2019 olan son tarihe kadar tüm eksikliklerini tamamlayıp, Ticaret İl Müdürlüğüne müracaat yapsınlar ve yetki belgelerini alsınlar. Yapamazlarsa tüm hakları zayi olacak. Bunun için sil baştan başlamak yerine zamanı kaçırmadan hareket etsinler. Yeni başlayacak olanlardan mesleki yeterlilik belgesi, seviye 5 belgesi olmayana yetki belgesi verilmeyecek. İş yerini açamayacak. Belediye çalışma ruhsatı vermeyecek. Yetki belgesi olmadan ilgili belediye bu arkadaşımıza ruhsat vermeyecek. Yeni sistem ile artık hepimiz emlak danışmanı olarak anılacağız.” Açıklamasını yaptı.

“Yetki belgesini görmeden iş yeri ruhsatı verilmeyecek”

Genel kurulda konuşan Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun; “Edirne genelinde 215 tane emlakçı var fakat bunun sadece 48’i yetki belgesi aldı. 23 tanesi merkezde. 06 Eylül 2018’den sonra belediyelere yazı yazdık. 06 Eylül 2018’den sonra yetki belgesini görmeden iş yeri ruhsatı verilmeyecek. Bazı belediyeler bunu atlamış olabilir. Denetlemelerimizde ortaya çıkar. Yönetmeliğin verdiği süre 05 Aralık’ta sona eriyor. Bu emlakçıların çok acele etmesi lazım. Aksi takdirde müktesep hakları elinden alınır. Yetki belgesi olmayan bu işi yapamayacak.” Dedi.

Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, üyelerin bazılarının elden evrak teslimi ile müracaat etmek istediklerini ancak taşınmaz ticaret bilgilerinin sistem üzerinden müracaat edilebildiğini söyledi.

“Yer uygunsa 7 günde yetki belgesi veriyoruz”

Ticaret İl Müdürlüğü sistemine müracaat edildiğinde görevlilerin 5 gün içerisinde yerinde baktıklarını belirten İl Müdürü Altun, “Fiziki yeterlilik açısından uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Yeri uygun ise 7 gün içerisinde yetki belgelerini veriyoruz. Ticaret İl Müdürlüğü olarak hızlı davranıyoruz. Ama bu işle uğraşan arkadaşlar rahat davranıyor. Biz de bu durumdan şikâyetçiyiz. Bu işin farkına varacaklar ama tren kaçmış olacak. Ticaret sanayi odası, esnaf odası bu emlakçı arkadaşları bir araya toplayıp bu belgelerle ilgili görüşme yapabilir. Yönetmelikle birlikte haksız rekabetin önlenmesi, kayıt dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi, nitelikli insan kaynaklarının yaratılması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek gruplarına duyulan güvenin arttırılması amacı ortaya koyulmuştur.” Açıklamasında bulundu.

Edirne’de bir işletmede düzenlenen genel kurul toplantısında Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Genel Başkanı İlhan Kurt Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’a teşekkür belgesi takdim etti. Genel kurulda güven tazeleyen Aytaç Feda ve ekibi üç yıl süreyle görev yapacak.

Yönetim Kurulu’na Aytaç Feda, Namık Babacan, Turgay Aksu, İsmail Turan ve Nesrin Yılmaz seçilirken, Denetleme Kuruluna ise Hüsamettin Ciynaklı, Sebahattin Deniz ve Tuncay Koç getirildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar