ORGANİK ÜRÜNLER EDİRNE’NİN TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Yambol Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘ECO WOMAN’ ortaklığında düzenlenen ‘ECO WOMAN – Güvenli Yaşam için Doğal Kaynakları Yönetme Girişimi’ projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt projenin amacının organik ürünler ile ilgili farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, “Yambol ve Edirne’de organik sergi düzenlenecek. Bu projenin Edirne’nin turizmine katkı sunacağını düşünüyoruz.” Dedi.
Bu haber 2019-11-03 13:37:39 eklenmiş ve 296 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

“Amaç, organik ürünler ile farkındalık yaratmak”

Projenin Edirne Ticaret Sanayi Odası(ETSO) ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ‘ECO Woman’ ortaklığında yürütüldüğünü dile getiren Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, projenin amacının organik ürünler ile ilgili farkındalık yaratmak olduğunu belirtti.

Daha önce Haskova ile gastronomi projesi yaptıklarını ifade eden Zıpkınkurt, “Bu projede bunun devamı gibi düşünebiliriz. Bildiğiniz gibi Edirne’de Osmanlı saray mutfağı ve gastronomi ile geçtiğimiz yıllarda çalışmalarımız olmuştu. Bu projelerde bunları destekleyen projeler ETSO olarak önemsiyoruz. Bu projelerin Edirne’nin turizmine katkı sunacağını düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Edirne’nin hem gastronomisine hem turizmine değer katacak”

Edirne’de organik üretim yapan bir ceviz üreticisi olduğunu söyleyen Zıpkınkurt, “Bildiğiniz gibi organik üretim yapabilmek için toprağın belirli bir süre gübreden veya kimyasallardan arındırılması lazım. Bununla ilgili doğal toprağın yapısı bozulmamış yerler bularak bu işi yapanları bu toplantılara çağırarak bunların alternatif değişik ürünler üretmesini sağlamak. Buda Edirne’nin hem gastronomisine hem turizmine bir değer katacak bir çalışma dolayısıyla çok da önemsiyoruz. Çünkü insanlar artık marketlere gittiği zaman önce biyoürünlere bakmaya başlıyor. Hele ki daha fazla artarsa fiyatı daha uygun hale gelirse çünkü biyoürünler diğer ürünlere göre biraz daha pahalı ayrı bir emek istiyor. Dolayısıyla Edirne’de biz bunu başarabilirsek bunun üreticilerin forumlarda anlatacağız bu konuları Edirne’de ciddi bir yol almış oluruz.” Dedi.

“Organik sergi düzenlenecek”

Projenin en önemli faaliyetinin hem Yambol’da hem de Edirne’de organik ve ekolojik ürünleri içeren sergi düzenleneceğini söyleyen ETSO AB Dış İlişkiler Proje Koordinatörü Nuray Pehlivan, “Burada organik, ekolojik ürün üreten üreticilerimiz yer alacaklar. Onlar ürünlerini sergileyecekler ve Bulgaristan’dan gelen misafirlerimize ve düğer bölgelerimizden gelen misafirlerimize bunları tanıtma fırsatı bulacaklar. Bizde Bulgaristan’ın kuracağı bu sergiye Türkiye’den katılım sağlayarak bizde onların organik ürünlerini nasıl yetiştirdiklerini bu konuda ne çalışmalar yaptıklarını yerinde görme imkânı elde edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

“Sergide ek olarak forum ve eğitimler düzenlenecek”

 2 gün sürecek sergide 1 gün boyunca sürecek bir forum düzenleneceğini ifade eden Pehlivan, “Bu forumun asıl ana konusu ekoloji ve biyoürünler olacak ve bu konuda bütün katılımcılar bilgilendirilecek” Dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar