“Edirne’nin 2050 yılına kadar altyapı sorunu kalmayacak”

Edirne Belediyesi Şükrü Paşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’ndeki düzenlediği törenle altyapı çalışmalarına başladı. Başkan Gürkan, İçme Suyu Projesi’nin devam ettiği kentte, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için de çalışmaları düzenlenen törenle başlattı. Edirne Milletvekili Fatma Aksal’da, “Edirne’de yapılacak her hizmete gücüm yettiği kadar destek vermeye hazırım. İnşallah en kısa sürede projeyi tamamlarız. Bende bu projenin takipçisi olacağım. En kısa zamanda Edirnelileri alt yapıya ve içme suyuna kavuşturmuş olacağız.” Dedi.
Bu haber 2019-12-05 11:01:29 eklenmiş ve 235 kez görüntülenmiştir.

“Sorunların en başında içme suyu vardı”

Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi çalışmaları törenle başladı. Tören İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, açılış konuşması gerçekleştirdi. İstanbul Eskort

Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi’nin açılış gününün Edirne için tarihi bir gün olduğunu dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “2014 yılında göreve geldiğimizde Edirne’nin öncelikli sorunlarını tespit ettiğimizde karşımıza maalesef çok iyi bir tablo çıkmadı. Bu sorunların en başında da içme suyu geliyordu. Ardından kanalizasyon ve ardından hepimizin yağışlarda yaşadığı sıkıntı olan suyu toplama sıkıntısı. Bunlar bir belediyede, bir belediyecilikte hem kolay başlanmayan hem de kolay projelendirilmeyen ve kolay finanse edilemeyen çalışmalardır. Belediyenin ölçeğine göre değişse de yapılan iş mantığımızdan Türkiye’de hiçbir belediyenin bunu tek başına kendisinin, başaramadığı, beceremediği bir vakaydı. Bu bağlamda öncelikle yapılması gerekenleri planladık.” Şeklinde konuştu.

“Vatandaş haklı olarak isyan ediyordu”

2014 yılının Temmuz Ayında İller Bankasıyla görüşülerek şehrin ilk çekirdeğinin 1934’te, ikinci kısmının 1966’da, üçünü kısmının ise 1986’da yapılan içme suyu şebekesinin tümünün yenilenmesi gerektiğini gördüklerini ifade eden Gürkan, “Çünkü o tarihte günde yaklaşık 20 civarında su patlağı oluyordu. Vatandaş haklı olarak isyan ediyor, kızıyor, bağırıyor. Şehrimizin tüm su şebekesinin proje çalışması yaklaşık 2 yıl sürdü. Çünkü büyük bir proje, zor bir projeydi. 2 yıl süren proje sonunda şehrimizde 380 bin metre içme suyu şebekesinin tümünün değişmesi gerektiğini gördük. Yine buna bağlı olarak dağıtım istasyonlarının, su istasyonlarının yapılması gerektiğini gördük. Ama ondan önce şehrin içme suyu kaynağının yenilenmesi gerekiyordu.” İfadelerini kullandı.

Edirne atıklarını temizleyerek gönderen temiz illerden biri haline gelecek”

                2015’te Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolle parası Edirne Belediyesi tarafından ödenmesi kaydıyla Kırklareli Kayalı Köyü Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden yıllık 20 milyon 500 bin metreküp suyun temin edilmesini sağladıklarını ve buna bağlı olarak da geri gelecek suyun arıtılacağı yeni bir içme suyu arıtma tesisi yapıldığını söyleyen Başkan Gürkan, “Ama sorunlar bitmiyor. Yine Edirne il olarak büyük bir şehir olarak tarihi bir şehir olarak maalesef atık suların arıtılacağı bir arıtma tesisine sahip değildi. En küçük ilçelerimiz, beldelerimiz dahi atık su arıtmalarını ya bitirmiş yada bitirmek üzereydi. Onun da projesini ve ihalesini İller Bankası’na yaptırdık, 2020 yılında o da bitecek ve Edirne inşallah atıklarını temizleyerek gönderen temiz illerden biri haline gelecek. 380 bin metre İçme Suyu Şebekesi ve 110 bin metre Kanalizasyon Şebekesi ve 30 bin metre Yağmur Suyu Toplama Kanalı için 4 Aralık 2017 yılında ihalesini yaptık. İhalemizi 355 milyon lira yaklaşık maliyetle çıktık. Zor bir dönemdi, sıkıntılı bir dönemdi. Dış güçlerin baskısıyla, ülkemizin üzerinde gözü olanların çeşitli girişimleriyle ekonomimiz dar boğaza girmişti. İller Bankası’ndan bu finansı sağlamakta zorluk çektik.” Dedi.

Edirne’nin 2050 yılına kadar altyapı sorunu kalmayacak”

Kentin uzun yıllardır kanayan yarası olan, kangren haline gelmiş olan altyapı çalışmalarının tümüne başladıklarını söyleyen Gürkan, “Biz geçtiğimiz Şubat ayında İçme Suyu Şebekesi projemiz gecikince ve en acil konu İçme Suyu olunca belediye olarak kendi imkanlarımızla İçme Suyu Şebekesinin yapımına Kocasinan Mahallesi’nden başladık. Ama şunu samimiyetle söylemem gerekirse; İller Bankası’nın kredi onayı olmasa o İçme Suyu Şebekesinin yapımı da sözleşmede öngörülenden çok daha uzun sürede gerçekleşebilecekti. Şimdi Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın da destekleriyle altyapıyı, onaylanmış olan bu kredimizle, sözleşmemiz gereği 3 yıl içerisinde tamlayacağız. Edirne’nin 2050 yılına kadar altyapı sorunu kalmayacak. 380 bin metre İçme Suyu Şebekesinin, 110 bin metre Kanalizasyon Şebekesi ve 30 bin metre Yağmur Suyu Toplama Kanalı’nı üst yapısıyla birlikte 3 yılda tamamlayarak, Edirnelilerin artık bu sorunlarla uğraşmamasını sağlayacağız. Belediyecilikte temel bir söz vardır; ‘Derler ki akıllı belediye başkanı yerin üstüne; akılsız belediye başkanı da yerin altına yatırım yapar. Ben bunu 4-5 yıldır söylüyorum. Akıllı mı? Değil mi? O tartışılır bilemem. Ama Edirnelilerin, Edirne’nin sorunlarını çözecek siyasetçilere ihtiyacı var. Edirne’nin acil olan sıkıntılarını giderecek, siyaset kanallarını bunun için açacak siyasetçilere ihtiyacı var. Ben öyle miyim bilmem? Ama Sayın Fatma Aksal öyle. Kendisini bir kez daha tebrik ediyor kutluyorum.” Açıklamalarında bulundu.

Edirne’de yapılacak her hizmete gücüm yettiği kadar destek vermeye hazırım”

Milletvekili adayı olduğunda kendisi için en önemli, projenin hızlı tren projesi olduğunu vurgulayan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “Edirne’yi Londra’dan Pekin’e kadar bağlayacak projenin temel atışının bundan kısa bir süre öncesinde gerçekleştirdik. Edirne tarih kenti, kültür kenti diyoruz. Alt yapınız yoksa, sağlıklı içme suyunuz yoksa onlarda çok anlam ifade etmiyor. İnşallah alt yapı sorunumuzu, içme suyu sorunumuzu en kısa zamanda çözeceğiz. Tabi farklı siyasi partilerde siyaset yapıyoruz. Recep Başkanım Edirne Belediye Başkanı, ben AK Parti’nin milletvekiliyim. Tüm samimiyetle söylüyorum. Kişiler gelip geçici hizmetler kalıcı olacak. Ben iktidar partisinin milletvekili olarak Edirne’de yapılacak her hizmete gücüm yettiği kadar destek vermeye hazırım. İnşallah en kısa sürede projeyi tamamlarız. Bende bu projenin takipçisi olacağım. En kısa zamanda Edirnelileri alt yapıya ve içme suyuna kavuşturmuş olacağız.” Dedi.

Daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlarla birlikte Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için de ilk kazma düzenlenen törenle vuruldu.

ETİKETLER : “Edirne’nin 2050 yılına kadar altyapı sorunu kalmayacak”
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar