“İki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz”

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, 2020 yılı için yapılan kira artışları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bir yanda esnafın çok kıymetli olduğunu bir yandan da vakıfların çok önemli olduğunu dile getiren AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “İki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz. Ben iktidar partisinin milletvekiliyim. Söylediğim söz bağlayıcı olması lazım.” Şeklinde konuştu.
Bu haber 2019-12-05 11:03:19 eklenmiş ve 296 kez görüntülenmiştir.

Öte yandan AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba da söz konusu durum hakkında yoğun mesai harcadığını ortak bir karara varacaklarını belirtti.

“İki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz”

Bir yanda esnafın çok kıymetli olduğunu bir yandan da vakıfların çok önemli olduğunu dile getiren AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “Devletin yetemediği yere vakıflar yetmiştir. İyiliği, yardımı, garibe yardımdır. Bir yandan da Vakıfların hakkını korumak lazım, emanettir bunlar yetimin emanetidir. İnşallah bütün derdimiz bütün amacımız iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bahsedilen kiralar var. Benim de gönlüm razı olmuyor. Ama sadece bir tek rakama da bakmamak lazım orada bir tane dükkânın afakî bir yüzde olarak artmasına bakmamak lazım, bugün baktığımda çok yüksek dediğimde vicdanımın yüksek diye rahatsız eden kiralar olduğu gibi bu kadar da kira olmaz diyen de var.” Şeklinde konuştu.

Esnafların kepengi kapatmaması lazım”

Edirne’de vakıf esnafı dışında da esnaflar olduğunu belirten Aksal, “Sonuçta benzer işleri yapıyorlar onları da mağdur etmemek lazım. Ama tabi buralarda da esnafların o kepengi kapatmaması lazım, Çarkın dönmesi lazım, 20 gündür belki açıklama yapmadık. Basına çıkmadık çünkü ben iktidar partisinin milletvekiliyim. Söylediğim söz bağlayıcı olması lazım. Muhalefet vekili hiç olmasın der bana göre de şahsi olarak düşündüğünüzde hiç zam olmasın çünkü benim bundan kazanacak bir artım yok. Burada ne siyasetçi olarak ne de AK Parti olarak bizim bir kazancımız yok. Ama bir gerçek de var. Vakıflarında hukukunu korumak gerekiyor. Onun için bir ayarlama yapılması gerekiyor. Şimdi kanunen bir kademeli artış yapılsın deniyor ama kanunen de bir ayarlama yaptığınızda 5 yıl enflasyon oranında kiraları arttırabiliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Ortak bir yol bulmaya çalışıyoruz”

Bu yıl makul bir ayarlama yapılıp gelecek 5 yıl vakıfların sadece enflasyon oranında arttırmak zorunda olduğunu söyleyen Aksal, “Yani bu yıl bir tane ayarlama gelecek işin içine bürokrasi giriyor, bürokrat zihniyeti giriyor. Siyasilerin ve esnafın dışında bürokrasi var, vakıflar var, vakıfları muhatap almamız gerekiyor. Gelin bu yıl ayarlama yapalım kiralarda oturalım anlaşalım. Ondan sonra da önümüzdeki 5 yıl zaten kanunen vakıflar bu yıl ayarlamaya giderse 5 yıl sadece enflasyon oranında arttırmak zorunda. İnşallah samimi söylüyorum bunun çok ciddi mücadelesini veriyorum. Genel başkan yardımcımız Numan Kurtulmuş ile birlikte çalışıyoruz bu konuda. Olayı götürmediğim tek bir insan kaldı Sayın cumhurbaşkanımız ama ben samimi söylüyorum. Gerekirse beyefendiye de götürürüm. Ona götürmeden önce bir orta yol bulmaya çalışıyoruz.” Dedi. Öte yandan AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba’nın da söz konusu durum hakkında yoğun mesai harcadığı biliniyor.

AK Parti Milletvekili Fatma Aksal, esnaflarla sürekli istişare içerisinde olduklarının belirterek, 1-2 güne kadar ortak bir karara varacaklarını söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar