“Tüm dünyaya örnek teşkil edecek”

Edirne Valiliği koordinasyonunda Trakya Kalkınma Ajansı ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle “Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi” düzenlendi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, burada yaptığı konuşmada, turizmin, ülke ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu belirterek, Edirne dediğimiz zamanda aklımıza ilk gelmesi gereken şey dünyada sağlığın en güzel uygulamalarını yapan bir il olduğumuz. Bizim sağlık hastanelerimiz, sağlık altyapımız bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir nitelikte ve kalitededir.” Dedi.
Bu haber 2019-12-08 15:20:13 eklenmiş ve 362 kez görüntülenmiştir.

Edirne Valiliği koordinasyonunda Trakya Kalkınma Ajansı ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle “Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi” düzenlendi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, burada yaptığı konuşmada, turizmin, ülke ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu belirterek, Edirne dediğimiz zamanda aklımıza ilk gelmesi gereken şey dünyada sağlığın en güzel uygulamalarını yapan bir il olduğumuz. Bizim sağlık hastanelerimiz, sağlık altyapımız bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir nitelikte ve kalitededir.” Dedi.

“Edirne dünyada en güzel sağlık uygulamalarını yapan illerden bir tanesi”

Turizmin Türkiye ekonomisinin en itici ve en güçlü sektörlerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Edirne Valisi Ekrem Canalp, 1960’lı yıllardan beridir Türkiye’de turizmin sürekli bir büyüme trendinin olduğunu belirtti.

Vali Canalp, Türkiye’nin sağlık alanında dünyaya öncülük etmiş bir ülke olduğunu belirterek, “Edirne dediğimiz zamanda aklımıza ilk gelmesi gereken şey dünyada sağlığın en güzel uygulamalarını yapan bir il olduğumuz. Şu anda bizim sağlık müzemiz dünyadaki en modern, zamanının en modern, en iyi sağlık uygulamalarını yapan bir merkez konumundaydı. Bu husus Birleşmiş Milletler tarafından da tescillenmiş durumda. Türkiye ve Edirne'nin bir gururudur.” Şeklinde konuştu.

“Yeni heyecanlara, yeni başarı hikayelerine ihtiyacımız var”

Edirne’nin sağlık altyapısının iyi bir konumda olduğunu söyleyen Vali Canalp, “Bizim sağlık hastanelerimiz, sağlık altyapımız bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir nitelikte ve kalitededir. Bunu kabul etmek durumundayız. Şu anda Türkiye’de sağlık uygulamalarının dünyaya örnek teşkil edebilecek ve dünyaya sağlığı ihraç edebilecek kalitede olduğunu net bir şekilde memnuniyetle söyleyebiliriz. Yeni yeni heyecanlara, yeni yeni başarılı hikayelere ihtiyacımız olduğu gerçektir.” İfadelerini kullandı.

“Hastanelerimiz uluslararası kalite belgesine sahip”

Edirne’nin devlet hastanesinin uluslararası kalite belgesine sahip hastaneler arasında olduğunu ifade eden Vali Canalp,  “Ama aynı zamanda devlet hastanelerimizi uluslararası sağlık turizmi akreditasyonlarıyla da taçlandırmak zorundayız. Gerek özel hastanelerimiz, gerekse devlet hastanelerimizin çabalarıyla ve gayretleriyle bunu da aşılayabiliyoruz. Yeni yeni hastanelerimiz başarı vesilesiyle bizim için gurur vesilesidir. Uluslararası akreditasyonları almak suretiyle ve aynı şekilde bu başarıyı tescilleme yolunda hızlı şekilde bizim ulusal egemenliğimize katkı sağlayacak nitelikte çalışmalara devam ediyorlar. Bundan dolayı da hastanelerimizin çabalarından dolayı da hepinizle gerçekten gurur duyuyoruz. Bu başarıyı gösteren herkese de teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Çünkü sağlıktaki başarımızın temelinde bizim sadece binalarımızın kalitesi değil, hasta konforunu ön planda tutabilen binalarımız değil ama aynı zamanda sağlık çalışanlarımızın özverili çabaları, gayretleri de gerçekten önemli olmuştur. Eğer biz bugün sağlık profilinde dünyada sürekli 550 bin hasta sayısına ulaşabildiysek ve bu sayının önümüzdeki yıllarda sürekli artarak devam edebilecek bir haldeyse bu sadece binanın kalitesinden değil, aynı zamanda bizim sağlık çalışanlarımızın, bizim doktorlarımızın, hemşirelerimizin, hastane yönetimlerimizin çabasının ne kadar üst düzeyde olduğundandır. Bu çabayı gösteren bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkürü borç biliyoruz.” Dedi.

“Türkiye Dünyada sağlık açısından 5’inci sırada”

Türkiye’nin son 10 yıl içerisinde sağlık turizminde çok ciddi atılım yaptığının altını çizen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Türkiye’miz olarak biz de bu alanda geçmişte 10 yıl içerisinde 10 binlerden 550 bine kadar çıkmaktayız. Yine ülkemiz Brezilya, Hindistan, Tayland gibi ülkelerden sonra 5’inci sırada yer almakta ve bu alandaki yükselme hızı ortalama her sene yüzde 25 artmakta. Biz bu kapsamda dedik ki; madem böyle bir pasta var, böyle bir girişim var biz Trakya bölgesi olarak ne yaptık? 2017 yılında ilk kanun çıktığında sıfır olan sağlık turizmi belgesi almış hastane sayımız bugün 17 tane oldu. Yine hastanelere baktığımızda yaklaşık yüzde 30’un üzerinde hasta sayısı var. 2017’nin başında 3 binli rakamlar varken, Trakya bölgesine gerçekten bu anlamda gelen hasta sayısı 2018 yılında 5 bin, 2019 tahminimiz ise 8050 olarak tahmin etmekteyiz. Bu artışın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görmekteyiz” açıklamalarında bulundu.

“Sağlığa harcanan para da biraz fazla, bazıları da gereksiz”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise turizmin çeşitlendirilmesinin önemine değinerek bu noktada sağlık turizminin önemine vurgu yaptı. Gaytancıoğlu; “Türkiye’nin turizm gelirleri 30 milyar doları aştı, daha da ilerilere çıkması lazım. Sağlıkta da çok ciddi gelirlerimiz var. Tedavimiz iyi düzeyde. Sağlığa harcanan para da biraz fazla, bazıları da gereksiz. Burada çok güzel seviyeli, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir toplantı yapıyoruz. Turizm gelirlerini arttırma sağlığı da iyi bir şekilde sunmanın toplantısını yapıyoruz. Bu noktada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ise araştırmalara göre dünyada sağlık için seyahat eden turist sayısının 50 milyonun üzerinde olduğunu ifade etti. Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde de sağlık turizmine katkı sunmak için önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Kalkan, Edirne'ye tedavi amaçlı gelen turistlerin sağlığına kavuşarak, memnuniyet duyarak kentten ayrıldığının altını çizdi.

Programa, Edirne Valisi Ekrem Canalp, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya, Yunanistan, Romanya, Kosova, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale'den sağlıkçılar katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar