Artık tüm restoran ve kafelerde zorunlu!

Toplu tüketim yerlerinde alerjen maddeler bilgisinin son tüketiciye sunulması zorunlu hale geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, zorunluluğun tüm lokanta, restoran, kantin, yemekhane, pastane ve fast-food işletmelerini ilgilendirdiğini açıkladı.
Bu haber 2020-01-09 17:49:03 eklenmiş ve 82 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

 

26 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği kapsamında 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren gıdanın tüketime hazır hale getirildiği ve son tüketiciye sunulduğu mobil araçlar, sabit veya hareketli tezgahlar da dahil olmak üzere hazır yemek hizmeti veren lokanta ve restoran, kantin, okul ve hastane yemekhaneleri, fast-food ve pastane gibi işletmelerin alerjen maddeler hakkında son tüketiciye bilgilendirme yapmaları zorunlu hale geldi. İşletmeler, Yönetmelikte yer alan 14 alerjen maddeyi esas alarak afiş, yazı tahtası veya menüler vasıtasıyla bilgilendirme yapabilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından poster olarak hazırlanan alerjen listesinin Bakanlığın web sitesinde yer alan Duyurular bölümünden indirilebileceğini belirten İl Tarım ve Orman Müdür Atilla Bayazıt, işletmelerin afişleri buradan temin edebileceklerini söyledi.

Aynı Yönetmelik kapsamında 01.01.2020 tarihinden itibaren hazır ambalajlı gıdalarda da enerji, karbonhidrat, yağ ve protein gibi temel besin öğeleri miktarlarının bulunduğu “Beslenme Bildirimi” yapılması zorunlu hale geldi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar