“TEHDİT, HAKARET, İCRA VE SUÇA TEŞVİKTEN DAVA”

Edirne Dinamik Koleji’nin Kurucusu Murat Er önceki gün basın açıklaması yaparak birçok kişiyi zan altında bırakmıştı. Murat Er’in suçlamalarının odağındaki isim Recep Zıpkınkurt ise bugün bir basın açıklaması yaptı.
Bu haber 2020-01-23 11:19:19 eklenmiş ve 318 kez görüntülenmiştir.

Recep Zıpkınkurt ‘Er’den aylardır kira alamadığını bu nedenle de tahliye davası açtığını, söz konusu şahsın kendisini haklı göstermeye çalıştığını’ belirtti. Zıpkınkurt ayrıca Er hakkında tehdit, hakaret, icra ve suça teşvikten de dava açıldığını sözlerine ekledi.

Öğrenci velilerine de seslenen Zıpkınkurt; “Daha önce Elazığ’da buna benzer bir kurum açmış. Oradan kaçmış icra takipleri de devam ediyor. Daha sonra Malatya ve Çorlu’da bir iş başaramamış sonra Edirne’ye gelmiş. Öğrenci velileri mağdur olmamak için bir ön ödeme yapmasınlar ve 2020-2021 döneminde mağdur olmasınlar.” Dedi.

Ağır Suçlamalar

Dinamik Koleji’nin Kurucusu Murat Er önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı’yı ağır bir dille suçlamış, ayrıca açıklamalarında Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Gazdaş Bölge Müdürü Cumhur Pekdemir’in gıyaplarında yer vermişti. Ancak olayın tarafları durumun Murat Er’in aktardığı gibi olmadığını ifade etti.

Koleje Tahliye Davası

Dinamik Koleji Kurucusu Murat Er’in hedefinde olan Recep Zıpkınkurt, kendisine ait kolej binasının kirasının 2019 Temmuz Ayı’ndan bu yana ödenmediğini son çare olarak tahliye davası açtığını belirtti.

Mağduru Edebiyatı

Eğitim – öğretim döneminin son gününde evraklarını yetiştiremediği için tolerans gösterilen Kolej Kurucusu Murat Er, resmi olarak eşi üzerine olan kolej hakkında açıklama yaparak siyaseten baskı gördüğünü iddia etmişti. Ancak Er’in okulun kirasını aylardır ödemediği için köşeye sıkıştığı ve asıl mağdurun kendisi olduğu yönünde kamuoyu oluşturmaya çalıştığı iddia edildi.

Siyasi Baskı İddiası

Murat Er siyaseten baskı gördüğünü de iddia etmiş ve suçlamalarda bulunmuştu. Bu konuda da yakın zamanda Er hakkında suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi. Zıpkınkurt, tüm siyasi partilere eşit mesade davrandığını belirterek, “100 bin masrafla sınıfları hamam gibi yapacağına borcunu ödeseydi doğalgazı da bağlatabilirdi. Kaldı ki TREDAŞ’a ödenmemiş 3 tane faturası var. Temmuz ayından bu yana kira almıyoruz. Öğrenci velilerine de seslenmek istiyorum. Bu arkadaş buradan gidici. Daha önce Elazığ’da buna benzer bir kurum açmış. Oradan kaçmış icra takipleri de devam ediyor. Daha sonra Malatya ve Çorlu’da bir iş başaramamış sonra Edirne’ye gelmiş. Öğrenci velileri mağdur olmamak için bir ön ödeme yapmasınlar ve 2020-2021 döneminde mağdur olmasınlar.” Dedi.

“Fabrika binası ayıplı değil, ruhsatlı bir binadır”

Geçen günlerde Dinamik Koleji sahibinin yapmış olduğu basın açıklamasında şahsına ve Ticaret Sanayi Odasına hakaretlerde bulunmuş olduğunu ifade eden Edirne ve Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Bu şahıs belediyeye gitmeyin ayıplı bir bina teslim etti diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bina 1973 yılında gazoz fabrikası olarak yapılmış, daha sonra 1984 yılında ilave depolar yapılmış her türlü izinli ruhsatları var. Ancak 2000 yılında belediye bir plan tadilatı yapmış KİPA inşaatının başlaması ile beraber yolları genişletme çalışması yapmış. O arada da bizim mevcut binamızın bir kısmı yolda kalmış. Binamızı yıkmasak çalışma yapmasak belediye buna dokunmayacak. Dolayısıyla fabrika binası ayıplı değil, ruhsatlı bir binadır.” Şeklinde konuştu.

14 aydır aklın neredeydi?”

Binayı okul olarak kiraya vermediklerinin altını çizen Zıpkınkurt, “Burası gazoz fabrikası git belediyeye ruhsat alabilir misin araştır dedik. Proje hazırlatması için yönlendirdik. Gazoz fabrikası binası ile okul binası aynı olabilir mi? Sınıf oluşturacaksınız, içinde tadilat yapacaksınız bunun için tadilat ruhsatı almanız lazım. Ayıplı bina verdi diye şimdi söylüyor ama biz kiraya vereli 14 ay oldu. 14 aydır bu binanın ayıplı olduğunu gördüysen 14 aydır aklın neredeydi. İçine para harcadım diyor neden harcadı? Burayı yapan ve çizen mühendis mimarlar ruhsat ihtiyacı olduğunu bilmiyorlar mı? Bana göre bu arkadaş artık bu işletmeyi devam ettiremeyecek hale geldi ve bir kılıf, bahane arıyor. Ben tüccar adamım paramı aldığım sürece neden kiracımla kavga edeyim.” İfadelerini kullandı.

“7 aydır kirasını ödemiyor”

Binanın 14 ay önce kiraya verildiğini, 4 ay boyunca tamir işlemleri için kira alınmadığını, 7 aydır da kiranın ödenmediğini iddia eden Zıpkınkurt, “Okulların açılması ile birlikte kira ödemeye başlayacağını söyledi biz de tamam dedik. Eylül ayından bu yana biriken kiraları alacağımızı beklerken tam tersi dalga geçer gibi cüzi bir miktar para yatırdı. Ben de avukatıma 17 Eylül’de bu arkadaş ile ilgili resmi işlemlere başlama talimatı verdim. Arkasından bize ödeme taahhüdünde bulunmuş. Aralık’ta hesabı kapatacağını söylemiş. Yine bir işlem yapmamış. İcra dosyası alacaklarımızı garanti altına almakla alakalı bir işlemdi ama okula bir işlem yapmadık. Öğrenciler ve veliler mağdur olmasın diye. Aralık’ta söz verdi yine sözünde durmayınca bu defa tahliye davası açtık ama haciz işlemini Şubat tatilinin başladığı gün yaptık. Öğrencilerin mağdur olmaması için bu güne kadar hep idare ettik.” Dedi.

Yaklaşık 800 bin lira civarında borcu var”

Öğretmenlerle birlikte örgütlü bir şekilde çocukları kendisine karşı doldurduklarını iddia eden ETSO Başkanı Zıpkınkurt, “12 yaşındaki çocuğun duygularını sömürüyor. Bu paylaşımları yapanlar hakkında yasal haklarımızı kullanıyoruz. Yaklaşık 800 bin lira civarında borcu var.  14 aydan beri kira ödemeyip öğrencilerin üşüyeceğini düşünmemiş birisi ile karşı karşıyayız. Başvuruda da bulunmamış. Bu saatten sonra Edirne’de kalacak bir yüzü olursa başka bir yerde devam eder. Ama Türkiye’nin neresine giderse gitsin insanların mağdur olmaması adına bir vatandaş olarak takipçisi olacağım.  Bir de zamanında Elazığ halkını dolandırdığı yetmemiş gibi şimdi Elazığ’a yardım kampanyası düzenleyeceğini duyurmuş. Sen önce onlara borcunu öde mağduriyetini gider sonra bunu düşün.” Açıklamalarında bulundu.

“Olayı duygu sömürüsüne taşıması yanlış bir durum oldu”

Kiracının ilk adımının kirasını ödemesi olduğunu söyleyen Avukat Melike Özbey, “Bu adımı bile yerine getirmeyen birisi farklı yollardan sürekli talep halinde oluyor. Bu mümkün değil. Kira paralarının dışında depozito da ödenmedi kira kontratında damga harçları ödenmesi gerekirken şirket ödeme yaptı. Eylül ayından itibaren alacağımız paranın hiçbir kısmını dinamik kolejinin sahipleri ödemek için talepte bulunmadı. Biz bunları banka hacizleri ile alıyoruz. Banka hesaplarında bloke var. Yapacağı en güzel şey kira borcunu ödemek olacaktı. Olayı duygu sömürüsüne taşıması yanlış bir durum oldu.” Diye konuştu.

İkinci dönem öğrencilerin eğitime devam edeceğini belirten Özbey, Haziran Ayı itibariyle tahliyenin başlayacağını söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar