“EDİRNE’DE HERHANGİ BİR HAYVAN HASTALIĞI YOKTUR”

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun hazırlamış olduğu raporda 8 işletmenin tüberküloz hastalığı yüzünden karantina altına alınmış olmasının toplum da yeni bir virüs başlangıcı gibi algılandığını belirtti. Geçmiş, Yapılan araştırmalarla birlikte hayvan haklarıyla ilgili bir hastalığının mevcut olmadığını belirtti. Geçmiş; “Rapor 2019 yılında mevcut alanlarda çıkan bir hastalıklarla ilgilidir. Yayılmadan gerekli ilaçlamalarıyla bakımlarıyla karantina altına alınmış ve hayvanların telef edilmesiyle olay büyümeden ortadan kalkmıştır.” Dedi.
Bu haber 2020-02-07 12:25:15 eklenmiş ve 332 kez görüntülenmiştir.

“Edirne’de yeni bir virüsün başlangıcı gibi bir duyarlılık mevcut”

Bir önceki İl Genel Meclis toplantısında Tarım ve Hayvancılık Komisyonunun sunmuş olduğu rapordaki bilgiler için tarım il müdürlüğünden gerekli bilgilerin alınarak hazırlandığını dile getiren Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Raporda yanlış bir söylem söylenmiş. 2019 yılında tarım il müdürlüğünün hayvancılıkla ilgili çalışmalarıyla ilgili yapılan çalışmalar neticesinde 2019’da müttefik çıkan hayvan hastalıklarıyla ilgili çalışmalar raporu yapılmış ama kamuoyunda bu Çin’deki çıkan bir virüsle ilgili sanki Edirne’de yeni bir virüsün başlangıcı gibi bir duyarlılık mevcut.” Şeklinde konuştu.

Rapor 2019 yılında çıkan bir hastalıklarla ilgilidir”

Yapılan araştırmalarla birlikte hayvan haklarıyla ilgili bir hastalığının mevcut olmadığını dile getiren Geçmiş, “Kamuoyunun bu konuda yanlış anlaşılmalara meyil vermemesi gerekiyor. Bu açıklamayı ondan dolayı yapmak zorunluluğu hissettim. Basınımız doğru bir haber yazmıştır komisyona göre ama komisyonda bu konuda 2019 yılında mevcut kayıtlı olmayan ara ara çıkabilecek hastalıkları sanki bugün varmış gibi raporlarında lanse etmiştir. Rapor 2019 yılında mevcut alanlarda çıkan bir hastalıklarla ilgilidir. Yetkili kurumlar tarım il müdürlüğü ve veterinerler olayların daha çıkış anında zaten gerekli müdahaleyi göstermişlerdir. Yayılmadan gerekli ilaçlamalarıyla bakımlarıyla karantina altına alınmakla ya da hayvanların telef edilmesiyle olay büyümeden kalkmıştır.” Dedi.

“Edirne’de herhangi bir hastalık yoktur”

2020 yılında yapılmış olan çalışmalarda herhangi bir hayvan hastalığının mevcut olmadığını belirten Geçmiş, böyle bir hastalığın oluşmasının da mümkün olmayacağını söyledi.

Edirne’nin hayvancılık konusunda ayrı bir bölge alanında olduğunu ifade eden Geçmiş, “Hayvancılık ilgili çok hassas bir çalışmalarımız vardır. Bununla ilgili mağduriyeti önleme açısından da bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım tekrar ediyorum Edirne’de şuan hayvan hastalığı şap hastalığı gibi bir durum yoktur 2019 yılında muhtelif alanlarda küçük çiftliklerde ya da küçük hayvan bakılan yerlerde ortaya çıkmış ama yayılmadan ortadan kaldırılmıştır.” Dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar