Kule radarlar tekrardan çalışacak

Edirne Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kule radarlar olarak anılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin tekrardan çalıştırılması AK Parti ve MHP’nin hayır oyuna rağmen İYİ Parti ve CHP’nin oylarıyla belediye meclisinden geçti.
Bu haber 2020-02-08 17:39:12 eklenmiş ve 119 kez görüntülenmiştir.

Edirne Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kule radarlar olarak anılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin tekrardan çalıştırılması AK Parti ve MHP’nin hayır oyuna rağmen İYİ Parti ve CHP’nin oylarıyla belediye meclisinden geçti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirilen Şubat Ayı Olağan Toplantısı’nda 22 gündem, 5 gündem dışı olmak üzere toplam 27 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündemin 14’üncü maddesi olan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin 10 yıl süre işletilmesi için Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi kararı görüşüldü.

“Edirne’de her yıl en az 2 ölümlü trafik kazası meydana geliyordu”

Türkiye’nin bütün illerinde 2014 yılında elektronik denetleme sistemleriyle ilgili bir uygulamanın başlatıldığını dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de bu sistemin 2016 yılında hayata geçtiğini, 4 ay çalıştıktan sonra hain darbe girişiminin ardından bakanlık tarafından durdurulduğunu söyledi.

Türkiye’deki sistemlerin yüzde 90’ının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yeniden çalışmaya başladığını söyleyen Başkan Gürkan, “Bizim gibi yüzde 10 civarında halen bu sistemi çalıştırmayanlar var. Buna bazen para kazanma diye bakılıyor, kızılıyor tepki gösteriliyor ama buradaki amaç para kazanmaktan ziyade, para cezalarının caydırıcılığını kullanarak trafik kurallarının düzenli uygulanmasını sağlamak. Bu sistem kurulmadan önce Edirne’de Sigorta İl Müdürlüğü ile Sanayi Sitesi arasında her yıl en az 2 ölümlü trafik kazası meydana geliyordu. Bu sistemle ölümlü kaza oranı sıfıra düştü. Yaralamalı kazalar yüzde 50 oranında azaldı. Maddi hasarlı kazalar daha yüksek bir oranda azaldı.” Dedi.

“Biri rahatsız oluyorsa kurala uymuyordur”

Yaya geçidinde yayaya öncelik vermenin Edirne’de yeni uygulanmaya başladığını ifade eden Gürkan, “Buradaki amaç gelir değildir. Allah hiç kimsenin başına vermesin. Bir yakınımızı trafik kazasında kaybetsek ya da ömür boyu sakat kalsak bunun bedeli nedir? Var mıdır böyle bir bedel? Yoktur. O yüzden kurallara uygulamalara sadece para olarak bakmak insan canını hiçe saymaktır. 4 ay gibi kısa sürede çalışmasına rağmen ölümlü kazalar sıfıra düştü. Bundan daha büyük bir değer bence yok. Kuralın uygulanması kurala uyanları rahatsız etmez. Biri rahatsız oluyorsa kurala uymuyordur.” İfadelerini kullandı.

Uygun görülürse çalışmaya başlayacak”

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) radar kulenin olduğu yerlerde sürücülerin, sistem çalışmamasına rağmen hala yavaşlayarak geçtiğini vurgulayan Gürkan, en önemli kısmının öncelikle canın sonra da mal kaybının önlenmesi olduğunu belirtti.

Hükümetin 2010 yılında karayolları trafik kanununa bir madde eklediğini ifade eden Gürkan, “Hükümetin belirlediği şartlar içinde çalışmaları yapıldı. Kurulan sistemlerin teknik altyapıları onaylandı. Bakanın bir açıklamasıyla bu uygulama durduruldu. Geçtiğimiz yıl onaylanan ve izin verilen sistemlerin tekrar çalıştırılması izni verildi. Bu meclisten karar çıkarsa protokolümüzü hazırlayıp komisyonumuzu kuracağız. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne onaya gidecek. Uygun görülürse çalışmaya başlayacak.” Dedi.

Şampiyonlara madalya verildi

Edirne Belediye Meclisi kararları doğrultusunda şampiyon olan sporculara Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından madalya verildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, sporcuların şampiyonluklarının Edirne için gurur olduğunu belirtti.

ETUS’a 2 yeni otobüs

Edirne’de Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) tarafından ulaşım hizmetinin sürdürüldüğünü söyleyen Başkan Gürkan, 2006 yılında çıkan kanunla beraber toplu ulaşım araçlarının engelli erişimine uygun olması gerektiğini belirtti.

Şu anda ETUS araçlarının ruhsatları 26 oturarak, 33 ayakta olmak üzere 59 kişi olduğunu belirten Gürkan, “Ama araçların yapımında ya da projelerinde ön basamaktan girip iki basamakla orta koridora çıkıyorsunuz. Arkaya doğrun ilerlediğinizde, arka kapı açıldığında engellilerin rahat inip binebilmeleri için arka kapının orada büyük bir boşluk var, kaldırım seviyesinde. Oradan engelli rampası açılıyor, engelli arabasıyla veya arabasız, engelli vatandaşımız biniyor, inerken de oradan rahat inebilsin diye araç bu şekilde dizayn edilmiş. Aracın engelliler için ayrılan bölümüyle, diğer yolcular için ayrılan bölüm arasında 50-60 santim kadar kot farkı var.” Dedi.

ETUS araç sistemine 17 artı 3 yeni bir minibüsün girmesi için Belediye Meclisi kararı gerektiğini söyleyen Gürkan,  “Zaten bizim böyle bir öngörümüz vardı. Ama bu hatlardaki yolcu kapasitesi, bu uzun hatlardaki yolcu kapasitesi kadar değil. Toplu ulaşaım firmasından bende rica ettim. İki tane bu yeni düztabanlı araçlardan alalım diye, bir deneme olur.” Açıklamalarında bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar