BALKANLARDAN GELEN ÖĞRENCİLERE SICAK YUVA

Kızılay Edirne Şubesi Balkandan gelen öğrencileri ağırlıyor. . Kızılay binasında kullanılmayan 12 oda, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Bosna Hersek'ten gelen ihtiyaç sahibi öğrenciler için yenilendi. Bağışlarla çalışma masası, kitaplık, sandalye, yatak, buzdolabı ve televizyon temin edildi.
Bu haber 2020-02-13 17:59:19 eklenmiş ve 230 kez görüntülenmiştir.

Türk Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, restore edilen aşevi hakkında basın toplantısı düzenledi.

Aşevi standartlara uygun hale getirildi

Türk Kızılay Aşevinin uzun yıllardır faaliyet sürdürdüğünü ifade eden Türk Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, Tarım İl Müdürlüğü’nün, Sağlık İl Müdürlüğü’nün yeni standartlarına uygun bir şekilde aşevini restore ettiklerini belirtti.

Aşevini tepeden tırnağa kadar yenilediklerini söyleyen Çakay, “Bununla birlikte binamızın kullanılmayan 12 dairesi vardı. Bu dairelerin hepsini tekrar elden geçirerek 115 öğrencinin kalabileceği bir misafirhane haline getirdik. Şuan 92 öğrenci kalıyor. Bunların yüzde 90’ı Balkanlardan gelen öğrenciler.” Şeklinde konuştu.

“Aşevi misafirhanesinin yurt olarak devam etmesini istiyoruz”

Gelecek dönemde aşevinin öğrenci yurdu olarak devam etmesini istediklerini belirten Çakay, amaçlarının tamamen Balkandan gelen öğrencilerin aşevinde kalmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Aşevinde minimum 259 kişilik yemek çıkarıldığını ifade eden Çakay, “Sadece 20 gün ara veriyoruz bu arada da mutfağımızın ve diğer yerlerin bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Onun haricinde 11 ay 10 gün sürekli aşevimiz çalışıyor. Aynı zamanda kıyafet yardımı yapıyoruz. Bağışçılarımızdan gelen sıfır ve ikinci el olmak üzere kıyafetleri yüzlerce insana ulaştırıyoruz. Burada ihtiyaç sahibi olan, yemek yemek isteyen herkes saat 12’den sonra gelip yemeğini yiyebilir ve yemek kaplarına da kendi yemeğini alabilir. Bize müracaat eden kişiler var. Onlar standart olarak gelip yemeklerini alıyorlar. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi, buraya gelemeyen birçok insanında evlerine biz gidip yemeklerini teslim ediyoruz. Bunun sayısı da 200’le 300 arasında değişiyor.” Dedi.

“Yenilenen binamızla tam bir kurumsal yapıya kavuştuk”

 Çakay; Türk Kızılay Edirne şubesine yapılan bağışlarla kurumsal bir yapıya kavuştuklarını belirterek, ”Öğrenci misafirhanemizi açarken de bağışlarla açtık. Yatakları, bazaları, ranzaları,televizyonlarını, buzdolaplarını bağışla aldık. Gıda konusunda bağış yapanlar oluyor. Şu ana kadar şubemiz tam bir kurumsal yapısına kavuştu. Gerek öğrencilerimizin, gerek gençlik, kadın kollarımızın odasıyla tam bir kurumsal yapıya kavuştuk.” İfadelerini kullandı.

Edirne kan bağışında 2’inci il oldu

Edirne’nin Türkiye’de kan alımında en fazla artış sağlayan 2’inci il olduğunu dile getiren Çakay, Edirneli vatandaşlara kan bağışına göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar