Akbulut; “CHP yatırımları engelliyor...”

Havsa’da bulunan 160 bin metrekarelik Zarbun Çiftliği’nin 60 bin metrekaresinin gümrükleme alanı olması şartıyla İl Özel İdaresine hibe edilerek iç gümrükleme sahası haline getirilmesi, İl Genel Meclisi, Haziran Ayı toplantısında tartışmalara neden oldu. AK Parti grubu, konunun meclisten geçmesini talep ederken, CHP ve İYİ Parti grubu konunun komisyona sevk edilmesini istemesi tartışmaya neden oldu. Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Ak Parti Grup Başkan Vekili Nedret Akbulut, yatırımların kente gelmesinin önünün CHP tarafından kesildiğini söyledi.
Bu haber 2020-06-09 00:11:27 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.

Havsa’da bulunan ve toplantıda görüşülen 160 bin metrekareli Zarbun Çiftliği arazisinin 60 bin metrekaresinin İl Özel İdaresi’ne hibe edilme konusu, AK Parti ve CHP’li üyeler arasında gerginlik yarattı.

AK Parti grubu, konunun komisyona sevk edilmeden meclisten geçmesini talep ederken, 

CHP ve İYİ Parti grubu konunun komisyona sevk edilip gerekli incelemeler sonrasında meclis gündemine gelmesini gerektiğini söylemesi tartışmaya sebep oldu.

Yapılan oylama sonrası Ak Parti grubu, hibe konusunun komisyona sevk edilmeden görüşülmesi yönünde karar belirtti.

Temmuz ayı toplantısına kaldı

60 bin metrekarelik alanın gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Temmuz ayı toplantısında gündeme alınması gerektiğini belirten İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş;  “Meclisin son günü olduğu için bunun komisyona sevk edilip çalışma yapılmasının imkânı yok. Keşke meclis başladığı gün bu talep gelseydi biz bunu komisyona sevk edip araştırma ve incelemeleri tamamlanabilirdi. Biz yatırıma karşı değiliz. Komisyon gerekli araştırma ve incelemesini yapar, temmuz ayı toplantısında konu gündeme gelir” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Ak Parti Grup Başkan Vekili Nedret Akbulut, bu konunun bir bağış konusu olduğuna dikkat çekti.

“Bunu grup olarak yadırgadık”

Bu konunun bugün oylanıp kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Akbulut; “CHP’li üyelerin komisyona havale edilmesi gibi bir durumla karşılaştık. Aslında yılların birikimi olan bir konudur. Valimizin 60 bin metrekare arazinin bağış olarak kabullendirilmesi konusunda büyük gayretleri vardı. CHP’liler tarafından bir sonraki aya komisyona havale edilmesi kararlaştırıldı. Bunu anlamıyoruz. CHP il başkanının meclis üyelerine bu konuyu geciktirin gibi telkinlerde bulunduğu duyumunu aldıkBurada bunu tartışmamamız gerekirdi. Bunu grup olarak yadırgadık, yatırımlar gelsin istihdam sağlansın, Edirne şahlansın bu gibi konular önümüze geldiğinde maalesef red durumuna geçiyoruz.  Çorlu, Çerkezköy, İstanbul istikametine yapılan yatırımları bölgemize çekelim diyoruz” dedi.

“Doğruya nasıl oluyor da itirazcı duruma geçiyorlar”

Bu gümrükleme projesi hayata geçtiği zaman büyük bir atılım olacağını ifade eden Akbulut; “Bunu herkes biliyor bir bilmeyen CHP’liler. Rahmetli Özal’ın sözleri aklıma geliyor. “Sol zihniyet karşı çıkıyorsa mutlaka yapılması gereken doğru bir şeydir” demişti. Bugün de doğruya nasıl oluyor da itirazcı duruma geçiyorlar. Aklım mantığım almıyor. Bir an önce çıkması gereken bir konuydu” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
kadıköy masöz
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar