Müftü Mete'den Şahin halkına: Sabırlı olun ve yetkilileri dinleyin

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaptığı yazılı açıklamada Şahin köyü halkının sabırlı olmalarını ve yetkililerin tavsiyelerini dinlemeleri beklediğini belirterek, bu süreçte cahillerle münakaşaya girilmemesi konusunda, "Cahille girme münakaşaya; Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına" sözüyle hatırlatmada bulundu.
Bu haber 2020-06-09 11:57:50 eklenmiş ve 313 kez görüntülenmiştir.

Ahmet Mete, halkın sağlığını koruma anlamında bu zor süreçte ciddi önlemler aldıklarını ve bu önlemleri uyguladıklarını, salgın sürecinin devam ettiği müddetçe de alınan kararları uygulamaya devam edeceklerini söyledi. Mete, buna rağmen bazı kötü niyetli çevrelerin virüsün İskeçe’de tekrar yayılmasının azınlığın suçuymuş gibi gösterme çabasına giriştiğini belirtti.

Açıklamada ek önlemlerin alındığı Şahin köyüyle ilgili olarak ise "Şahin köyü halkının bu sıkıntılı dönemde sabırlı olmalarını ve yetkililerin tavsiyelerini dinlemelerini beklemekte, tüm soydaşlarımızın da dikkatli olmalarını tavsiye etmekteyiz." ifadelerine yer verildi.

Müftü Ahmet Mete tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Değerli Kardeşlerim,

Dünya büyük bir imtihandan geçerken, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı da tabii ki etkilenmiştir ve bu salgının bir süre daha halkımızı etkilemeye devam edeceği görülmektedir.

Bu zorlu süreçte İskeçe Müftülüğü olarak imamlarımızla ve toplumumuzla son derece dikkatli ve titiz çalışmalar yapmak suretiyle, cemaatimizi ve halkımızı virüsten koruma amaçlı önlemler aldık. Bunları kısaca hatırlatmak gerekirse;

1- Camiler dezenfekte edilmiş ve temizlenmiş,
2- Yetkili mercilerin kararları doğrultusunda belirli sürelerle camilerimiz ibadete kapatılmış,
3- İmamlar cemaatini devamlı şekilde bilgilendirmiş ve eğitmiş,
4- Müftülük olarak yayınladığımız çeşitli vaaz, yazı ve video mesajlarla halkımız bilinçlendirilmiş,
5- Yetkililerin izni doğrultusunda camiler gerekli şartlar sağlanarak ibadete tekrar açılmış ve resmi düzenlemelere uygun olarak camilerimizde ibadetlere devam edilmektedir. Camilerdeki sosyal mesafeye, şahsi seccadeyle namaz kılmaya, maske ve eldiven takmaya devam edilmektedir. Musafaha ve yakın temastan kaçınılmaktadır. Yaşlı ve hastalarımızın camilere gelmemiş ve gelmemeleri de tavsiye edilmektedir.

Dolayısıyla üzerimize düşen görev buydu ve bu görevi lâyıkıyla yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla, İskeçe’mizde koronavirüse karşı önlem almada, mücadele etmede ve camilerdeki ibadetlerin sağlıklı şekilde sürdürülmesinde en önemli rolü Müftülük ve imamlarımız oynamış, bu anlamda güzel bir çalışma da sergilenmiştir.

Buna mukabil, bazı kötü niyetli çevrelerin virüsün yayılmasını Azınlığımızın suçuymuş gibi gösterme çabasına giriştiğini de görüyoruz. Bu çevrelerin ilgili makamların bölgemizde virüsle mücadelede gerekli önlemleri zamanında ve yeteri düzeyde almadığına hiç değinmemeleri bizleri şaşırtmamaktadır. Daha acısı ise, içimizden birilerinin bu söyleme destek vermesi ve toplumumuzu suçlu göstererek, klavye kahramanlığı yapmalarıdır. Sokak, kafeterya gibi yerlerin hiç söz konusu edilmemesi de dikkatimizi çekmektedir. Toplumumuzu cahil olarak takdim edenlerin, bu tavırlarının alınlarına yapışacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

Halkımızın bu ucuz klavye kahramanlarına itibar etmediğini biliyoruz. Bu çerçevede, Mevlana Hazretlerinin şu sözünü hatırlatarak, toplumumuzla birlikte bu anlayış üzere hareket ettiğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

"Cahille girme münakaşaya; Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına"

Son olarak da, Şahin köyü halkının bu sıkıntılı dönemde sabırlı olmalarını ve yetkililerin tavsiyelerini dinlemelerini beklemekte, tüm soydaşlarımızın da dikkatli olmalarını tavsiye etmekteyiz. “

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
kadıköy masöz
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar