TEST YAYININA KATILAN 3 BARODAN BİRİSİ EDİRNE OLDU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nun katılımı ile E-duruşma sisteminin ilk test yayını Ankara Batı Adliyesinde gerçekleştirildi. Test yayınına davet edilen üç barodan birisi de Edirne Barosu oldu. Edirne adına test yayınına katılan Baro Başkanı Alper Pınar, hukuk davalarında tarafların da rızası alınarak e-Duruşma sisteminin yakın bir zamanda faaliyete geçeceğini belirtti.
Bu haber 2020-06-12 21:12:40 eklenmiş ve 294 kez görüntülenmiştir.
pendik escort

"Yargıda yeni bir döneme giriliyor"

Yargıda yeni bir döneme girildiğini aktaran Baro Başkanı Alper Pınar; "Yakın bir zamanda faaliyete geçmesi planlanan E-duruşma sisteminin test tanıtımı gerçekleşti. Test yayını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün başkanlığında ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nun katılımı gerçekleşti. Test yayınına davet edilen 3 baro arasında yer almaktan gurur duyduk" dedi.

Test yayını sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Pınar, E-Duruşmanın ilk test tanıtımını internet üzerinden gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu sistemin Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun(HMK) 149 kapsamında düzenlenen bir madde olduğunu ve sistemin hukuk davalarına yönelik bir sistem olduğunu vurgulayan Pınar,  test yayınını başarı ile tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ve sistemin kısa bir zamanda altyapısının hazırlanıp hizmete geçeceğini ifade etti.

"Tarafların da rızası alınacak"

Hukuk davalarında tarafların da rızası alınarak E-duruşma sisteminin yakın bir zamanda faaliyete geçeceğini dile getiren Pınar; “Bugün burada tarihi bir olayın parçası olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hukuk mahkemeleri kanunu 149’uncu maddesinde duruşmalara ses ve görüntü nakliyle, tarafların rızası olmak kaydıyla katılma maddesi var, yasal dayanak var. Bu konu teknik altyapısı olmayan bir maddeydi bunun için bakanlık tarafından çalışılıyordu. Özellikle küresel olarak sadece ülkemizi değil dünyayı ilgilendiren pandemi sürecinde aslında teknolojinin ve bilişimin ne kadar önemli olduğunu fark ettik" ifadelerine yer verdi.

"Zaman, emek, yol ve maliyet kapsamında da yararlı olacak"

Bu gelişmeden hukuk dünyasının etkilenmemesinin yeni açılımlar getirilmemesinin mümkün olmadığını aktaran Pınar; "Bu anlamda çalışmaların hızlandığı bir ortamda biz de E-duruşma dediğimiz, Avukatların bulunduğu yerden gerek laptop’u ile gerek tableti ile gerekse cep telefonu ile Hakim’in gönderdiği UYAP Avukat Portal’dan duruşmaya ben bu yolla katılmak istiyorum şekilde gönderdiği talebi kabul etmesiyle, taraflarında rıza olmak kaydıyla katılabileceği, böylelikle hem zaman, hem emek, yol ve maliyet kapsamında da yararlı olabileceğini düşündüğümüz bir sisteme yakın bir zamanda geçilecek. Bu sistemin ilk test çalışmasını yaptık. Adalet Bakanımızın tensipleriyle bu test yayınında Edirne Barosu da yer aldı. Bundan dolayı barom adına gurur duyuyorum. Test yayınını başarıyla gerçekleştirdik. Eminim ki çok yakın bir süreçte tüm altyapısı hazırlanıp hizmete girecek” şeklinde açıklamada bulundu.

"Sonuçlarını en kısa sürede göreceğiz"Faaliyete geçecek sistemin hukuk davalarına yönelik bir sistem olduğunu aktaran Pınar, “HMK 149 kapsamında düzenlenen bir madde. Ceza davalarında belli hallerde SEGBİS denilen bir sistem uygulanıyor. Bu sistem hukuk davalarına yönelik bir sistem olacak. Sonuçlarını en kısa zamanda göreceğiz” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar