Trafik ışıklarında 'Maske' farkındalığı

Koronavirüs ile mücadele devam ederken yeni normalleşme süreci ve kontrollü sosyal hayat ile birlikte Edirne Belediyesi tarafından kentteki trafik ışıklarındaki 'Evde kal', 'Eve git' etiketlerinin yerine 'Maske tak' etiketi yapıştırılarak farkındalık oluşturuldu.
Bu haber 2020-06-13 19:57:59 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.

üm Türkiye olarak Kovid-19 ile mücadelenin devam ettiğini söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan;  “Sayın Sağlık Bakanı ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı gibi mücadeleye devam ediyoruz. Türkiye’de hiçbir vaka çıkmayana kadar ama o noktada bile korunma mücadelemiz devam edecek" dedi.

"Maske takma konusunda öncü olmak istedik"

10 Mart’tan bu yana 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı sokağa çıkma kısıtlamaları devam ederken Edirne’deki trafik ışıklarında kırmızıya  ‘Evde Kal’, yeşile ‘Eve Git’ yazıldığını belirten Başkan Gürkan; "Cumhurbaşkanlığının aldığı karar gereği artık sokağa çıkma kısıtlamaları yok. Evde kalma belli süreler için daha serbest. Ama tüm Türkiye’de yavaş yavaş bütün illere maske zorunluluğu getiriliyor. Maskesiz sokağa çıkma yasağı getiriliyor. Biz bu anlamda bir ilk bir öncü olalım istedik. Trafik ışıklarındaki ‘evde kal’ ve ‘eve git’ yazılarını çıkartarak hem kırmızı hem de yeşil ışığa ‘Maska tak’ etiketlerini yapıştırdık. Yani her ortamda mutlaka maskemizi takalım. Sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyalım. Hepimizin sağlığı ve güvenliği için maskesiz sokağa çıkmayalım" ifadelerine yer verdi.

"Her ortamda maskemizi takalım"

Edirnelilerden maskesiz sokağa çıkmamalarını isteyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Maskenin tek bir amacı var; ağız ve burundan gelebilecek virüslere karşı bizi korumak. Ve bizde bir virüs varsa onu da bir başkasına bulaştırmamak. Maskeyi kola takmak, cebimizde taşımak hiçbir anlam ifade etmiyor. Lütfen bize bir şey olmaz demeyin. Size bir şey olmaz yakınlarınıza olur, ailenize olur, çocuğunuza olur, arkadaşlarınıza olur, diğer vatandaşlara olur. O yüzden her ortamda mutlaka ve mutlaka sosyal mesafe kurallarına uyarak maskemizi takalım” şeklinde açıklamada bulundu.

"Çalışmalarımıza aynı şekilde devam ediyoruz"

COVİD-19 salgınına karşı başlatılan mücadelenin devam ettiğini belirten Gürkan; “Biz önlemlere yeni normalleşmeye geçtiğimiz dönemde de ara vermedik. Çalışmalarımıza aynı şekilde devam ediyoruz. Önlemleri, tedbirleri ve çalışmaları hiç azaltmadık. Yine iş yerlerini, toplu taşıma araçlarını dezenfekte etmeye devam ediyoruz. İhtiyacı olanlara el dezenfektanı vermeye devam ediyoruz. Önlemleri hiç azaltmadan sürdürdük, sürdürmeye devam edeceği” dedi.

Maskelerin gelişi güzel atılmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Gürkan; "Hem maskeler hem eldivenler tıbbi atık statüsünde sayılıyor. Eve gittiğimizde maskeyi eldiven varsa eldiveni bir poşete koymak ve o poşeti de ikinci bir poşete koymak suretiyle şehirde belli noktalara koyduğumuz tıbbi  atık poşetlerine koymalıyız. Pandeminin yayılmaması için bu büyük önem taşımaktadır" ifadelerine yer verdi.

"Maske Takma Zorunluluğu Gelebilir"

Edirne’de şuanda trafiğe kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun olduğunu ancak bu konuyu Edirne Valisi Ekrem Canalp ile değerlendirdiklerini belirten Gürkan, “Zannediyorum Edirne’de maske takma zorunluluğu olan iller arasına katılacaktır. Şuanda Saraçlar Caddesi, Tahmis, Çilingirler, Balıkpazarı, Zindanaltı gibi trafiğe kapalı alanlar; Pazar yerleri, AVM’ler maske zorunluluğuna tabi. Maskesiz buralara girmek yasak, cezai işleme tabi” dedi.

Başkan Gürkan açıklamasının ardından maske takmayan vatandaşları uyararak, maskelerini takmalarını istedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
kadıköy masöz
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar