Türkiye’de normalleşme sürecinde ilk fuar açılışı yapıldı

‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’ bu yıl buruk bir şekilde açıldı. Kovid-19 salgın sürecinin devam etmesi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcıyla Sarayiçi girişindeki alanda açılışı gerçekleştirilen 20’inci tarım fuarı, ilk kez Kırkpınar olmadan kapılarını açtı.
Bu haber 2020-06-27 14:46:10 eklenmiş ve 253 kez görüntülenmiştir.

Fuar alanına girişte maske ve dezenfektan dağıtımı yapılırken, sosyal mesafeyi korumanın önemine de dikkat çekildi.

“Fuarın bir özelliği Edirne’nin tanıtımında özel bir yeri olması”

 

Fuarların Türk toplumunun geleneksel yapısının en önemli özelliklerinden birisi olduğunu vurgulayan Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler; “Düzenlenen fuarlar sayesinde gıda ve tarımsal ürünlerin tanıtımı ve bölgeler arası nakli gerçekleştiriliyor. Bu fuarın başka bir özelliği de Edirne’nin tanıtımında özel bir yer olması ve Kırkpınar Güreşlerinin de ayrılmaz bir parçasıdır. Devam eden pandemi süreci nedeniyle Kırkpınar için karar verilmedi. Gönül isterdi er meydanında güreşçilerimizle beraber bu fuarı idrak edelim. Ama bu zorlu süreci hep birlikte aşarak güzel günlere erişeceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’nın normalleşme süreci ile birlikte Türkiye'de açılan ilk fuar olma özelliğini taşıyor taşıdığını vurgulayan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırkpınar olmasa da fuarın açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

“Trakya çiftçisi için önemli bir fuar”

Bu fuarda tarıma dayalı makineler ve tarımda kullanılan yeni nesil araç gereçlerin tanıtımının yapıldığını aktaran Zıpkınkurt, Trakya çiftçisi için önem taşıyan bu fuarın Edirne’ye hayırlı olmasını diledi.

 

Renkli Fuarcılık Genel Müdürü Umut Güngör; “Dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl fuarımızı buruk bir şekilde açıyoruz. Ekonomimizin ve sektörlerin anahtar rolünde olan fuarcılık sektörü de büyük önem taşımaktadır. Birçok sektör olduğu gibi fuarcılık sektörü de kontak kapatmıştı. Yeni normal hayat ile birlikte pandemi sonrası açılan ilk fuar olma özelliğini taşıyacak olan ‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’nın açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Fuarımızda eksikler olsa da çiftçilerimizi ve sektörlerimizi tatmin edecek traktör markalarımız var” dedi.

“Tarım dünyanın ve ülkemizin başlıca çıkar yolu oldu”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Pandemiden sonra öğrendiğimiz şey tarım dünyanın ve ülkemizin başlıca çıkar yolu oldu. Tarım varsa, yiyeceğimiz varsa arabamız olmayabilir. Normalleşme ile beraber müsaade edilen genel fuarlara tarım fuarının öncülük etmesi de bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu tarım fuarında çiftçilerimizin yeni makine ve ekipmanları görmeleri tanımaları vizyonlarının gelişmesi açısından önem arz ediyor. Fuarımızı imkânlar doğrultusunda çiftçimizin huzuruna sunduk” dedi.

Başkan Zıpkınkurt, fuarın ilk günü bir satış gerçekleştiğini ve mutluluk duyduklarını söyledi.

“Tarımı her geçen gün geliştirerek kendine yetebilir hale getirmemiz gerekiyor

En önemli konulardan bir tanesinin sağlık ve gıda olduğunu aktaran Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk; “Edirne bir tarım ve hayvancılık şehridir. Ciddi anlamda üretim potansiyeli var. Pandemi sürecinde ülkelerin sınırlarını kapattığını ve kendisiyle baş başa kaldığını gördük. Kendi kendine yetebilmenin önemini gördük. Tarımı her geçen gün geliştirerek kendine yetebilir hale getirmemiz gerekiyor. Normalleşme ile beraber açılan ilk fuar olması nedeniyle hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Fuarın açılışına Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Büyükelçi Volkan Türk Vural, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, çiftçilere destek veren banka müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Tarım ve sanayinin bir arada olduğu ‘Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’ 5 Temmuz 2020 Pazar gününe kadar açık kalacak.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar