TÜRK TARIMINA 10 YENİ ÇELTİK ÇEŞİDİ EKLENDİ

Türkiye’nin pirinç ihtiyacının neredeyse yarısını kendi başına karşılayan Edirne’den Türk tarımına 10 yeni çeltik çeşidi geldi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün, çiftçi ve sanayiciden gelen talepler doğrultusunda geliştirdiği 10 yeni çeltik çeşidi Ankara’da telekonferans aracılığı ile gerçekleştirilen tescil komitesi toplantısı sonucunda tescillendi.
Bu haber 2020-07-02 13:43:33 eklenmiş ve 318 kez görüntülenmiştir.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün, çiftçi, sanayici ve pazarlamacıların talepleri doğrultusunda Ankara’da telekonferans aracılığı ile gerçekleştirilen tescil komitesi toplantısı sonucunda geliştirdiği 10 yeni çeltik çeşidi tescillendi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ıslah tarlasında geliştirilen yeni çeltik çeşitleri hakkında açıklama yapan Enstitü Müdürü Adnan Tülek,10 yeni çeltik çeşidini geliştirerek Türk çiftçisinin hizmetine sunduklarını söyledi.

Tülek, 10 yeni tescil edilen çeltik ürünün isimlerinin, İmi Grubuna ait olanların İskender CL, Damla CL, Kristal CL, Reis CL, Ormanlı CL ve Pınar CL olup diğer yandan Konvansiyonel Gruba ait olanların ise Kirişhane, Aliço, Tarı2020 ve Yanmaz olduğunu açıkladı.

1970’li yıllarda başlatılan çeltik tarımı çalışmaları kapsamında 77 çeşit çeltiğin tescil edildiğini dile getiren Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek,  Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 30 civarında çeltik çeşidi bulunduğunu söyledi.

“Ülke tarımına ve çiftçiye katkı sağlayacak çeltik çeşitlerimiz bulunuyor”

2020 yılında 10 tane yeni çeltik ürününün tescil edildiğini ifade eden Tülek, “Bunların içerisinde özellikle 3 tanesi çok önem arz ediyor. Aliço, Tarı 2020 ve Yanmaz çeşitleri P40 geni içeriyor. Çeltik hastalığına karşı dayanıklılığı sağlayan yabani çeltik çeşitlerinden aktarılan bir gen. Biz ülkemizde bu geni daha önceki denemelerde çeltik yanıklık hasarına da gerçekten etkin bir şekilde rol aldığını gördük. Çeltiğin en önemli hastalığı çeltik yanıklık hastalığı olarak göz önüne alınırsa özellikle aliço, Tarı 2020 çeşitleri önümüzdeki günlerde çok önemli bir şekilde yer alacak. Bundan sonraki süreç inşallah bereketli olur. Üreticilerimiz için hayırlı olsun diyelim. Bizim enstitümüzün geliştirdiği çeşitler sadece Edirne’de ekilmiyor. Türkiye’de çeltik tarımı yapılan yerlere de gönderiliyor. Geçen yıl 6 tane çeltik çeşidimiz Ukrayna’da tescil edildi. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak. 28 Ocak 2019 tarihinde Ukrayna tescil komitesi tarafından bizim 6 tane çeltik çeşidimiz tescil ediliyor. Ukrayna’ya belirli kademelerde tohumlar gönderildi. Üretime orada devam ediyorlar.” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar