Yeni Demokrasi Partisi hükümeti azınlık basınını yok saydı

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi hükümeti tarafından alınan tedbirlerin halk tarafından desteklenmesi, vatandaşların bu tedbirlere uyması konusunda Yunan basını kadar Batı Trakya’da yayın yapan (Türkçe gazete-radyo-web siteleri) Türkçe basını da ülkenin mücadeleden başarıyla çıkması konusunda üzerine düşeni yaptı.
Bu haber 2020-07-03 14:27:00 eklenmiş ve 316 kez görüntülenmiştir.

 

Yeni Demokrasi Partisi hükümeti, Kovid-19 salgınına karşı mücadele kapsamında basına dağıtılmak üzere ekonomik yardım paketi açıklamıştı.

Yaklaşık 20 milyon euroluk yardım paketi listesinde ne yazık ki azınlık basın yayın organları yer almadı. Yeni Demokrasi hükümeti, Batı Trakya’da faaliyet gösteren Türkçe gazeteleri, radyoları ve web sitelerilerini görmezden geldi.

Bu konuyu Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, meclis gündemine taşıdı. Enformasyon Bakanlığı'na Türkçe yayınlanan basın yayın organlarının 20 milyon euroluk yardım paketinden neden yararlanamadıklarını sordu.

Enformasyon Bakanlığı’na hitaben sunduğu soru önergesinde İlhan Ahmet, 20 milyon €’yu bulacağı öngörülen ekonomik yardımın hangi kriterlere göre dağıtıldığını sorarak, Azınlık basınının neden destek dışı bırakıldığının cevabını istedi.

Milletvekili, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı; içinden geçtiğimiz Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde ilk günden itibaren son derece ciddi yayın politikası güden, bireysel ve kamu sağlığını koruyucu ve farkındalık yaratıcı bilgiseller yayımlayan Azınlık basınına ekonomik destek vermeyen, bu süreçteki fedakarlıklarını göz ardı eden iktidar, büyük bir haksızlığa daha imza atmıştır.

Rodop İli’nde Türkçe basın ile birlikte bazı Yunanca basının da yardım alamayacak olması, doğru ve güncel bilgiye ulaşmanın daha da çok önemli olduğu böylesi hassas bir süreçte bu görevi başarıyla yerine getirdiklerine ve yayımlandıkları topluma yüksek fayda sağladıklarına şüphe olmayan Rodop İli basın emekçileri için kabul edilemez bir ayrımcılık demektir” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar