"Etkinlik düzenleyemesek de kalbimiz ve dualarımızla anacağız"

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş, Kovid-19 pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle 15 Temmuz tarihinde Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in Niğde’nin Bor İlçesi Çukurkuyu Beldesinde bulunan kabri başında düzenledikleri anma törenini bu yıl gerçekleştiremeyecek olsalar da dualarla anacaklarını söyledi.
Bu haber 2020-07-06 15:53:17 eklenmiş ve 337 kez görüntülenmiştir.

5 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Parkı’nın adının Şehit Astsubay Ömer Halisdemir 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı olarak değiştirilmesi kararında önerisi ve katkısı olanlara teşekkür eden Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş, dernek ve genel merkez olarak 100 şube ile birlikte her yıl düzenledikleri anma törenini Kovid-19 önlemleri nedeniyle gerçekleştiremeyeceklerini söyledi.

"Türk milletinin hafızasından silinmeyecek kara bir gün"

15 Temmuz 2016 tarihinin, Türk Milletinin hafızasından uzun süre silinmeyecek kara bir gün olarak tarihteki yerini aldığını söyleyen Bildiş; "Yıllar boyu sinsi oyunlarla devletin her kademesine ve kurumuna yerleşmiş ihanet şebekesi, açıkça Türk Milletinin bağımsızlığına ve Cumhuriyetine kastetme cüretini göstererek, kendi halkına silah doğrultmuştur. 15 Temmuz hain darbe girişimi, Türk halkının bütün kurumlarıyla darbecilere geçit vermeyen örnek direnişi vehep birlikte demokrasiye sahip çıkma refleksi ile başarısızlığa uğratılmıştır. Darbenin başarısızlığa uğratılmasında en büyük etkenlerden birisi de; her kuruma olduğu gibi ordumuz içerisine de sızmış darbecilere geçit vermeyen, kahramanca karşı koyan ve devletine sonuna kadar bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri personeli olmuştur.  Askerimiz, polisimiz, devlet kurumlarımız ve halkımızın tek yürek olması ile bu oyun bozulmuştur. Zaman içerisinde iyice görülmüştür ki; bu ihanet yıllar öncesinden başlamış, çocuklarımızın bin bir emekle girdiği sınavlardan tutun da, işe girme ve terfilerinde bile kul hakkı gözetmeksizin her türlü oyunlar oynanmış, devletine isyan edecek hainler hak etmediği konumlara yerleştirilmiştir. Darbenin başarılı olması durumunda milletimizin nasıl bir felakete sürüklenmek istendiği de darbecilerin kimliği ortaya çıktıkça çok daha iyi anlaşılmıştır" ifadelerine yer verdi.

“Bir felaketin kenarından dönülmüştür”

                Şüphesiz ki hain darbe girişiminin seyrini değiştiren, başarısızlığa uğramasında en büyük rolü oynayan ve meslektaşı olmaktan büyük gurur duyduğu Şehit Astsubay Ömer Halisdemir olduğunun altını çizen Bildiş;  “Astsubayımız daha darbenin ilk saatlerinde, kalkışmanın seyri açısından en kritik merkezlerden birisi olan Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhının işgalinin vahim sonuçlarını önceden görmüş, aldığı emri uygulamakta en ufak bir tereddüt göstermeden ve arkasında bırakacaklarını düşünmeden bir askere yakışır şekilde vakur adımlarla şehadete yürümüştür. Astsubay Halisdemir’in sıktığı kurşun ihanetin alnında patlamış ve bütün oyunlar bozulmuştur. Bütün bunlar yaşanırken başka yerlerde birçok kahraman da üzerlerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirmiş, bir kısmı da şehit olmuştur. Bu sayede milletçe gelecekte telafisi zor bir felaketin kenarından dönülmüştür” ifadelerine yer verdi.

“Bu tür kalkışmaların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz”

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir adının Edirne’de bir parka verilerek hatırasının yaşatılmasında önerisi ve katkısı olan Edirne belediye başkanı, meclis üyelerine teşekkür eden TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş; “Bütün temennimiz bu tür kalkışmaların artık tarihin sayfalarında kalarak bir daha tekrarlanmaması, demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalmasıdır. Tarihte Türk adı var olduğu günden bu güne; vatan, bayrak ve bağımsızlığımız uğruna şehadete ulaşmış bütün kahramanlarımızı ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar