Fatih'in eğitim aldığı Saatli Medrese müze olacak

Fatih Sultan Mehmet Han'ın eğitim aldığı Edirne'deki Saatli Medrese'nin müze olacağı açıklandı. Müzenin, Fatih Sultan Mehmet'in derinliğini ve geniş vizyonunu ortaya koyacağı belirtildi.
Bu haber 2020-07-10 19:15:39 eklenmiş ve 445 kez görüntülenmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Han'ın eğitim gördüğü ve kısa süre önce restorasyonu tamamlanan Saatli Medrese,  Edirne Valiliği ile İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi arasında imzalan protokolle  "Fatih Müzesi" olarak tanzim edilecek.

Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet Müzesi olarak tefriş ve tanzim edilerek 2021 yılı 29 Mayısta açılışı yapılacak. Fatih Sultan Mehmet Müzesi olarak kapılarını açacak müze için Edirne Valisi Ekrem Canalp ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı, tarihi yapıda bir araya gelerek iş birliği protokolü imzaladı. İmza törenine üniversiteden akademisyenler ve Edirne'deki kurum müdürleri katıldı.

 

Edirne Valisi Ekrem Canalp, imza töreninde yaptığı açıklamada, “Bugün burada Edirne ile ilgili bir hayalimizin gerçekleşmesi için önemli bir adım atıyoruz. Edirne ile ilgili hayallerimizden bir tanesi; Edirneli bir padişah olan ve İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han'ın bir müzesini Edirne'de yapmaktı, bu müzeyi hayata geçirebilmekti. Önümüzdeki yıl Edirne'de, Edirneli bir padişah olan ve İstanbul'u fetheden Fatih'in müzesini açmış olacağız. Fatih Sultan Mehmet Han, bizim tarihimiz açısından çok önemli bir şahsiyettir. Türk tarihinin en büyük hükümdarlarından bir tanesidir. Ama hükümdarlığı ve devlet adamlığının dışına çok daha derin ve geniş vizyona sahip bir insandır. Fatih'in bu kadar geniş perspektifli bir insan olması dolayısıyla, yapacağımız müze de Fatih'in bu hem derinliğini hem de geniş vizyonunu ortaya koyabilecek nitelikte ve mahiyette olacaktır" dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı ise Edirne Valiliği'nden konuyla ilgili teklif aldıklarında çok sevindiklerini söyledi.

Üç Şerefeli Cami'nin ve Peykler Medresesi'nin yanında bulunan Saatli Medrese dikdörtgen planlı, avlulu bir medresedir. Medresenin on yedi adet kubbeli ve ocaklı öğrenci hücresi ile iki dershanesi vardır. Müzenin 29 Mayıs 2021 tarihinde açılması planlanıyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar