Gazi ilkokulunun adı başka bir okulda yaşayacak

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı depreme dayanıklılık açısından riskli yapı olarak tespit edilen Gazi İlkokulu hakkında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Gazi İlkokulu’nun isminin Yusufhoca İlkokulu’na verilmesi ile ilgili yazının İl Milli Eğitim Komisyonuna yazıldığını bu hafta içinde isim değişikliğinin gerçekleştirileceğini açıkladı. Müdür Dr. Önder Arpacı, okuldaki personelin durumu ile ilgili de insan kaynakları biriminin gerekli planlamayı yaptığını belirtti.
Bu haber 2020-07-16 17:00:21 eklenmiş ve 324 kez görüntülenmiştir.

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İnşaat ve Emlak Hizmetleri Biriminin talebi doğrultusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğünün incelemesiyle kent merkezinde bulunan Gazi İlkokulu binası ‘riskli yapı’ olarak tespit edildi. Edirne Gazi İlkokulunun ‘riskli yapı’ olarak tespit edilmesinin ardından okulun kapatılmasına ve ‘Gazi’ isminin yaşatılması için bir diğer okul olan Yusufhoca İlkokulu’nun isminin Gazi İlkokulu olarak değiştirilmesine karar verildi. Gazi İlkokulu’nun depreme dayanıklılık açısından riskli olarak kabul edildiği için 2013 yılında yıkılması planlanan 74 okul arasına alındığını hatırlatan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, 22 Ekim 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yazıya istinaden yıkım konusunda karar almak zorunda kaldıklarını ve 2019-2020 eğitim öğretim yılının sonunda öğrenci yerleştirme komisyonu tarafından öğrencilerin kaydının sınıf mevcutları az olan komşu okullara yapılması yönünde planlama yaptıklarını dile getirdi.

Umurbey Mahallesindeki öğrenciler, Yusufhoca İlkokulunda, Meydan Mahallesindeki öğrenciler ise Kurtuluş, Yusufhoca ve Fevzipaşa İlkokullarında eğitim hayatına devam edecek.

“Öğrencilerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız”

Umurbey Mahallesi’ndeki öğrencilerin Yusufhoca ilkokuluna, Meydan Mahallesi öğrencilerinin Kurtuluş, Yusufhoca ve Fevzipaşa ilkokuluna kaydettirdiklerini belirten Müdür Arpacı; “Planlanan öğrenci mevcutlarına baktığımız zaman Fevzipaşa ilkokulunun 166 öğrencisi var, Kurtuluş ilkokulunun 481 öğrencisi var, Gazi ilkokulunun 168 öğrencisi var, Yusufhoca ilkokulunun 141 öğrencisi var. Toplam bin metrekare içinde 956 mevcut öğrenci oluyor. Sınıf mevcutlarına baktığımız zaman 12-13 Yusufhoca okulunda, Fevzipaşa’da 15-16, Kurtuluş’ta 25-30 civarında öğrenci oluyor. Gazi ilkokulu öğrencilerimizin diğer okullara naklinde hiçbir sorun gözükmüyor. Öğrencilerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Okulun kapatılması ile ilgili valilik yazısının Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildiğini aktaran Arpacı, konuyla ilgili Bakanlıktan olur yazısının 17 Temmuz 2020 tarihinde geldiğini belirtti.

“Yapılan planlamayı velilere anlattık”

Gazi İlkokulu’nda okuyan öğrencilerin çevredeki okullara dağıtılması konusunda ailelerle de görüşmeler yaptıklarını belirten Arpacı; “Okul aile birliği, VELİDER ve muhtarlarımızla bir araya gelip görüşmeler yaptık. Yapılan planlamayı öğrenci velilerine anlattık ve bilgilendirmeler yaptık. O okula değil de başka okula gitmek istiyorum dediği takdirde yardımcı olacağız. Zaten okulların hepsi yürüme mesafesinde olacağı için araç kullanmalarına gerek kalmayacak. Dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilerimiz de yeni okullarına gittiklerinde gene arkadaşlarıyla olacakları için uyum sorunu yaşamayacaklardır. Onları mağdur etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Evlerine en yakın okula kaydettirdik”

Öğrencileri adres kayıt bilgilerine göre evlerine yakın olan okullara kaydettirdiklerini söyleyen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, Bu şekilde öğrencilerin evlerine hangi ilkokul yakınsa bu öğrencilerin adres kayıt bilgilerini de ona göre belirlemiş olduk. Okul yıkıldıktan sonra bu bölgeye okul yaptırılması ihtiyacı ile ilgili gerekli incelemeleri yaptırdık. Okulun etrafında Gazi ilkokuluna yakın olan 3 tane okulumuz var. Bu okullarımız da Gazi ilkokuluna da en fazla 1 km uzaklıktadır. Gazi ilkokulundaki öğrencilerimiz diğer okullara geldiği zaman sınıftaki mevcutlar 20 öğrenciyi geçmeyecek” ifadelerine yer verdi.

Müdür Yardımcıları Cemal Turan ve Müzekkâ Bayrak da toplantıda yer aldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer 3.SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar