SELİMİYE İMAM HATİP ORTAOKULU

Edirne Öncü Haber olarak her hafta İlimizin eğitim kurumlarından birini tanıttığımız röportajlar kısmında bu haftaki okulumuz Edirne Selimiye İmam Hatip Ortaokulu, konuğumuz Okul Müdürü Fatih OT Hocam Öncelikle Okul müdürü olarak kendinizi ve eğitim kadronuzu kısaca tanıtır mısınız , Okulunuzun akademik, mesleki çalışmalar ve fiziki eğitim imkânları hakkında bilgi verir misiniz?
Bu haber 2020-08-06 15:20:16 eklenmiş ve 3393 kez görüntülenmiştir.


   

Merhabalar,

Öncelikle ÖNCÜ MEDYA GRUBA böyle güzel bir çalışmaya imza attığı için teşekkür ediyorum. İsmim Fatih OT. Edirne doğumluyum. Edirne Anadolu  İmam Hatip Lisesi ve Ankara Ünv İlahiyat Fakültesi mezunuyum. Edirne’de çeşitli kurumlarda öğretmenlik ve idarecilik yaptım. 4 yıldır Edirne Selimiye İmam Hatip Ortaokulunda Okul Müdürü olarak görev yapmaktayım. Okulumuz 5 idareci 49 öğretmen 620 öğrencisi ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Öğretmen ve idareci kadromuz; alanında tecrübe sahibi, bilimsel, sosyal, kültürel gelişmeleri takip eden, kendini sürekli yenileyen,  güncel eğitim öğretim metodlarını kullanan bir yapıya sahiptir.

 

1.      Edirne Selimiye İmam Hatip Ortaokulunu Edirne Öncü Haber için tanıtır mısınız?

            Eylül 2012 tarihinde bölgemizin köklü eğitim kurumları arasında yer alan Edirne İmam Hatip Lisesi bünyesinde 54 öğrencisine gönlünü ve kapılarını açarak eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan okulumuz bir yıl sonra 2013 Eylülünde Sani Sultan Selim Han'ın emaneti Koca Sinan'ın gözbebeği Trakyamızın İslam mührü Selimiye Camii gölgesinde bulunan tarihi binada "Selimiye İmam Hatip Ortaokulu" adıyla müstakil olarak eğitim faaliyetlerine devam etmiştir.

            Okulumuz Edirne halkımızın, gönül coğrafyamız Balkanlar'daki soydaşlarımızın özellikle Batı Trakya'da yaşayan Evlad-ı Fatihan'ın  okulumuza yoğun teveccühü ile fiziksel imkanları sınırlı olan tarihi binada rüştünü ispat etmiş  kabuğuna sığamaz olmuştur.

              Edirne AİHL bünyesinde atılan tohumlar, Selimiye Camii gölgesinde filizlenip serpilirken ; necip milletimizin  topyekün dünyaya kahramanlık ve demokrasi dersi verdiği 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra okulumuz 2016 yılında şu an bulunduğu eğitim binasına taşınarak kök salacağı, çınarlaşacağı zemini bulmuştur. Yeni eğitim binasına geçmemiz, genç ve dinamik eğitim kadrosuna sahip olmamız hayallerimizi  hedeflere, hedeflerimizi gerçeğe dönüştürme mücadelemizde en büyük güç kaynağımız olmuştur.

     Milli ve manevi değerlerle kuşanmış çağın ihtiyaçlarına vâkıf 620 evladımızla, alanına hakim, yeniliklere açık 54 öğretmenimizle, evlatlarının istikbalini  okulumuza emanet eden vefâkar velilierimizle ; "Kim var?" denildiğinde sağına ve soluna bakmadan ben varım diyen gönüldaşlarımızla, bulunduğu bölgede ilim ve irfan merkezi olmaya namzet  büyük bir aile Selimiye İmam Hatip Ortaokulu…

        Kadim medeniyetimizin binlerce yıllık tecrübesinden süzülmüş ve birçok millete ilham olmuş geleneksel eğitim yöntemleri ile  modern dünyanın ortak ürünü olan yeni eğitim yaklaşımlarının harmanlandığı özgün eğitim metotlarımız başarı ile tecrübe edilmiş ve eğitim camiasının takdirlerini toplamıştır. 2017- 2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren Harezmi Eğitim Modelini uygulamaya başlayan okulumuz bu proje ile ülkemizin önemli gereksinimlerinden olan yazılım konusunda geleceğin yazılımcılarına ilk eğitimlerini vermektedir. Yabancı dil eğitimini  her zaman ön planda tutan okulumuz 2019  yılından itibaren "Yabancı Dil Ağırlıklı Sınıf" uygulamasına başlamıştır.

 

"Dün dünde kaldı cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım."  şiarı ile modern dünyanın "inovasyon" diye tanımladığı sürekli iyiyi,  güzeli, yeniyi, farklıyı arayarak öğrencisinin istifadesine sunan okulumuz; Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ile çerçevesini çizdiği çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış bilime sevdalı, kültüre meraklı, nitelikli, ahlaklı  bireyler yetiştirebilmek için  mesleki uygulama alanları, Cuma mescitleri,  tasarım beceri atölyeleri, sanat atölyeleri, spor salonları, zeka oyunları atölyesi,  "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu Okul" sertifikalarına sahip yemekhanesi, kız öğrencilerimiz için ev konforunda pansiyonu  ile  eğitimi her öğrencisine ulaşabilen büyük bir ekosistem olarak kurgulamıştır.

Sahip olunan imkânlar ve sunulan eğitimin kalitesi ve istekli öğrenci, nitelikli öğretmen  kadrosu ile eğitim faaliyetlerine devam eden okulumuz geleceğin erdemli nesillerini yetiştirme  hedefi  ile çalışmalarına devam etmektedir.

 

2.      Okulunuzu öğrenciler ve veliler neden tercih etmelidir?

Açık ve samimi bir şekilde ifade etmek gerekirse milli ve manevi değerlere bağlı bir eğitim anlayışı arayan veli ve öğrenciler okulumuzu tercih etmeli.

 Akademik gelişim hedefleyen veli ve öğrenciler okulumuzu tercih etmeli .

 İyi bir lise kazanmak isteyenler okulumuzda olmalı

 Yeni yüzyılın teknolojik ve bilimsel gelişmeleri doğrultusunda eğitim almak isteyenler okulumuzda olmalı

 Temiz  hijyenik ve sağlıklı   okul arayanlar okulumuzda olmalı

 Sosyal kültürel ve sportif başarı arayanlar okulumuzda  olmalı

Çevreye ve yaşadığı topluma duyarlı farkındalığı yüksek nesiller için okulumuz tercih edilmeli…

Sayılanların hepsi okulumuzun genel eğitim anlayışında bulunmaktadır.

 

3.      Okulunuzun akademik, mesleki çalışmalar ve fiziki eğitim imkânları  hakkında bilgi verir misiniz?

 

                İmam Hatip Ortaokulları, ortaokul dersleriyle birlikte Temel İslâm Bilgilerini içeren derslerin de okutulduğu kendine özgü kurum kültürü bulunan okullardır. Bu okullarda, çocuklarımıza millî, manevî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerler önceliğinde, akademik eğitimlerinin yanı sıra bedensel ve ruhsal gelişimlerini de destekleyen eğitim ortamlarında, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenime hazırlayan özgün projeler, yabancı dil ve hafızlık programları uygulanmaktadır.

Okulumuzda normal ortaokullardaki temel dersler ders saatinde azaltma olmadan okutulmakta bunun yanında öğrencilerimiz Kuran-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Peygamberimizin Hayatı ve Arapça derslerini de okulumuzda görmektedir. Ayrıca Okulumuz; içinde konferans salonu, tasarım beceri atölyeleri, Z kütüphane, zeka oyunları sınıfı, yemekhane, pansiyon ve mescitler bulunan Edirne’mizin en güzel eğitim kurumlarından biridir.

 

4.      İmam Hatip Ortaokulu eğitim müfredatı hakkında bilgi verir misiniz?

Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığımızın belirlediği müfredat doğrultusunda, Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün başarı ve insan odaklı birbirinden güzel projeleri ile Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Dersler akademik ve mesleki alanda uzman öğretmen kadromuz tarafından çağdaş eğitim materyalleri kullanılarak yapılmaktadır. Öğrencilerimiz okulumuzda ders çıkışı ve hafta sonu açılan Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile derslerine takviye yapmakta ve üst eğitim kurumlarına hazırlanmaktadır. Liselere Geçiş Sınavında okulumuzda uyguladığımız Eğitimde Başarıyı Arttırma Projelerinin ürün verdiğini ve her sene gelişerek devam eden bir LGS performansımız olduğunu, öğrencilerimizin Proje İmam Hatip Liselerini, Fen Liselerini ve başarılarıyla adını duyurmuş liseleri kazandıklarını ifade etmek isterim.

 

 

5.       Okulunuzdaki Okulumuzda sosyal sosyal, sportif, kültürel, etkinlikleri ve projelerinizi anlatır mısınız?

 

Okulumuzda çeşitli sosyal, sportif, kültürel, etkinlikler yapılmaktadır. Harezmi Projesi ile öğrenciler yazılım, arduino kodlama eğitimleri almakta,   Zeka oyunları sınıfında, satranç, mangala, pentago, reversi, kulami gibi oyunlar ile öğrenciler hem eğlenmekte hem de gelişmektedir. Sosyal sportif kulüp çalışmaları okulumuzda aktif olarak devam etmekte “Değerlisiniz”, “Edirneye Sevdalı Gençlik” ,  “Onlar Bizim Dostlarımız”  “Engelleri Aş” “ Kardeşim Yalnız Değil” gibi birçok sosyal sorumluluk projesi gönüllü öğrenci ve öğretmenlerimiz tarafından okulumuzda uygulanmaktadır.

İl Müftülüğü ile yapılan ortak projeler çerçevesinde Okulumuz öğrencilerinden gönüllü olanlar hafızlık eğitimi almaktadır. 2020 yılında 20 öğrencimiz hafızlığını tamamlayarak belge almaya hak kazanmıştır.

            Okulumuzun “Selimiye Spor” İsimli bir spor kulübü bulunmakta; güreş, okçuluk, masa tenisi, futbol, basketbol, voleybol, oryantring sporlarının eğitimleri Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün antrenörlerinin katkıları ile okulumuzda verilmekte ve öğrencilerimiz bu branşlarda her sene çeşitli başarılar elde etmektedir.

            Cuma namazları Okul Mescidimizde kılınmakta, cuma namazı esnasında kız öğrencilerimiz konferans salonu ve kız cuma mescidinde bayan öğretmenlerimizden  itikad, ibadet, ahlak, adap, nezaket dersleri almaktadır.

             Güçlü bir okuma kültürünün olduğu okulumuzda okuma saatleri ve kampanyaları tertip edilmekte öğrencilerimizin okuma alışkanlığı kazanması için çeşitli teşvik ve projeler gerçekleştirilmektedir. “ Al Götür Oku Getir” okuma köşesi okulumuzun en çok rağbet gören alanıdır.

Öğrencilerimizin oluşturduğu dini musiki koromuz kandil mevlid ve çeşitli etkinliklerde icralar yapmaktadır. Bunun yanında okulumuzda her yıl Gitar ve çeşitli enstrüman çalma kursları tertip edilmektedir.

           

 

Okulumuz Tübitak Bilim Projelerinde birçok başarıya imza atmıştır.  4006 Tübitak Bilim Fuarı başvurumuz Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından 4 senedir kabul edilmekte bilim ve sanatın ışığında öğrencilerimiz ve çeşitli  ilk ve ortaokul  öğrencilerinin katılımı ile birbirinden güzel deney ve projeler okulumuzda sergilenmektedir. 2020 yılında Edirne Merkez İlçede sadece okulumuzun 4006 Tübitak Bilim Fuarı Başvurusu kabul edilmiştir. Bu yaptığımız çalışmaların niteliğini gözler önüne sermektedir.

 

6.      Okulunuzun öne çıkan başarıları nelerdir. Öğrencileriniz mezun olduklarında hangi kazanımlara sahip olurlar?

Okulumuz öğrencilerimizi gelişen ve değişen dünyaya İslam ahlak kültür ve medeniyetini içselleştirmiş bireyler olarak hazırlamayı hedeflemektedir. Çalışmalarımız akademik gelişimle beraber; ahlaki değerlere bağlı, yardımlaşma, paylaşma erdemleriyle donanmış, milli ve manevi değerlere sahip,  sorumluluk sahibi,  özgüveni yüksek bir neslin yetişmesine yöneliktir.

 Öğrencilerimizin bilimsel, sosyal ve toplumsal çalışmalarda önde olmaları temel hedeflerimizdendir.  

İdareci ve öğretmenlerimizin özverili çalışmaları ve Okulumuzda açılan destekleme ve yetiştirme kurslarındaki gayretler ile Liselere Geçiş sınavında öğrencilerimiz çok güzel sonuçlar almakta ve istedikleri Liseleri kazanmaktadırlar. Mesela 2020 LGS Sınavında  24 öğrencimiz % 10‘luk dilime girerek, bir öğrencimiz de 0,37 lik dilimde yer alarak büyük bir başarı elde etmiştir. Bunun yanında Okulumuz uluslararası ve ulusal bir çok etkinlik ve yarışmalara katılmış ve başarı göstermiştir. Öğrencimiz Havin Zehra BALTAŞ Taekwondo Milli Takımına seçilmeyi başarmış ve birçok uluslararası yarışma da ülkemizi başarı ile temsil etmiştir aynı zamanda öğrencimizin birçok Türkiye Şampiyonluğu bulunmaktadır. Okulumuz öğrencisi Sabri Eren OT 2020 yılında Okçuluk Federasyonu’nun düzenlediği Türkiye Şampiyonasında birinci olarak okulumuz ve şehrimizi başarı ile temsil etmiştir. Enerji Bakanlığının Türkiye genelinde düzenlediği öykü yarışmasında okulumuz öğrencisi Elif Naz ŞİMŞEK Türkiye 3. sü olarak okulumuzu başarı ile temsil etmiştir.

Okulumuz öğrencileri il genelinde düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında birçok defa derece almışlardır. Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün himayelerinde her yıl gerçekleştirilen; ezan okuma, Kuran-ı Kerimi güzel okuma, hafızlık Arapça şarkı, şiir ve metin canlandırma yarışmalarında okulumuz öğrencileri üst üste il birinciliği elde etmiş ve ilimizi bölge yarışmalarında başarıyla temsil etmişlerdir.

 

 

7.      Son olarak Okulunuz hakkında kamuoyuna neler söylemek istersiniz?

Okulumuzun adres bölgesi bulunmamaktadır. Bundan dolayı öğrencilerin kaydı okulumuza otomatik olarak düşmemektedir. Öğrenci ve veliler inceleyerek beğenerek okulumuza tek tek kayıt olmaktadırlar. Salgından dolayı dileyen velilerimiz Okul İnternet sitesi üzerinden online kayıt da yapabilmektedirler. Halen okulumuz 5. Sınıf ve ara sınıflarına kayıtlar yoğun bir şekilde  devam etmektedir. Okulumuzla ilgilenen kayıt yaptırmayı düşünen aklında sorular olan veli ve öğrencilerimizi okulumuzu tanımak ve sohbet etmek için eğitim yuvamıza davet etmek isterim.

 

 Öncü Medya ailesine böyle güzel bir tanıtım ve bilgilendirme çalışmasına imza attığı için yeniden teşekkür ederek ve sizlere başarılar dileyerek sözlerimi bitirmek isterim.

Okulun Sosyal Medya Hesabı İçin Tıklayınız 

 

 

 

 

 

Facebook :     https://tr-tr.facebook.com/edirneselimiyeimamhatiportaokulu

Instagram:    https://www.instagram.com/edirneselimiyeimamhatip/

Twitter:          https://twitter.com/selimiyeiho

 

Youtube :       https://www.youtube.com/channel/UCX-RfYqOe9FemA4MdBlTtnA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
MEDİNE CANLI
Arşiv Arama
- -
EDİRNE ÖNCÜ HABER
© Copyright 2020 EDİRNE ÖNCÜ a. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balkanlar
Balkanlar Makale
E- Dergi
Genç Evladı Fatihanlar